Küresel medya düzeninde format adaptasyonu
Format adaptation in the global media order
  1. Tez No: 428153
  2. Yazar: TUBA ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde küreselleşmenin ekonomik ve kültürel dinamikleri noktasında format üretiminin, pazarlamasının ve nihayet tüketiminin küresel düzeyde ekonomi-politiği değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmada format olgusu ve tarihi süreci tanımlanarak, format üreten ülkeler ve tüketen ülkeler bağlamında endüstriye dönüşme konusunda tartışmalara yer verilecektir. Bu doğrultuda hazırlanan“FRAPA Report 2009 - TV Formats to the World”çalışma öncülüğünde format üreten örnek ülkeler üzerinden format endüstrisi açıklanmaya çalışılmıştır. Değerlendirme sonucuna göre ekonomiyi elinde tutan gelişmiş ülkeler aynı zamanda teknolojinin sahipleri, üçüncü dünya ülkeleri konumunda bulunan geri kalmış ülkeler her konuda gelişmiş ülkelere bağımlılıklarını sürdürerek, televizyon program format üretiminde ileri gitmiş ve büyük bir ekonomiye dönüşen bu sektörün birer tüketicisi olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, which is basically a lot lately is fashionable and relations between producing and consuming countries in the format global economy to assess the political aspects. For this purpose, case studies and historical process of defining the format, format-producing countries and consuming countries will be included in discussions about transformation in the context of the industry. Prepared in this direction“FRAPA Report 2009 - TV Formats to the World”study attempts to explain the format produces sample formats across the country under the leadership of industry. Developed countries holding the economy according to the assessment results with the same time technology, third-world countries, underdeveloped countries are in the position maintaining their dependence on developed countries everything, gone forward in the television program format production and became a consumer of this sector into a major economy.