Uluslararası Hukuk bakımından siyasi suç kavramı
Political offence in terms of International Law
- Tez No: 428156
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Suçluların geri verilmesi kurumunun en önemli istisnası olan siyasi suç, ulusal ve uluslararası düzenlemelerde açık ve kesin bir şekilde tanımlanmamıştır. Ancak açık ve kesin bir şekilde tanımlanmasa da gerek iç hukukta gerek uluslararası hukuk düzenlemelerinde kendine yer verilen siyasi suç birden fazla unsurdan etkilenen bir kavramdır. Bu nedenle dönemsel olarak değişikliğe uğramaktadır. Dünya sisteminin küreselleşmesi suç olgusunun da küreselleşmesine yol açmış, failler için suç işledikten sonra farklı bir ülkeye kaçmayı kolaylaştırmıştır. Bu durum ise suçluların geri verilmesi meselesini ve bu kurumunun en önemli istisnası olan siyasi suç kavramını daha önemli bir hale getirmiştir. Son zamanlarda Türk hukukunda yaşanan siyasi suça ilişkin yargılamalar siyasi suç kavramının yeniden ele alınmasını gerekli kılmıştır. Bu nedenle bu çalışmada da siyasi suç kavramı incelenecektir. Bu çalışmanın amacı değişken bir nitelik taşıyan siyasi suç kavramının anlam ve kapsamını ulusal ve uluslararası düzenlemeler esas alınarak tespit etmektir. Bu kapsamda öncelikle çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde siyasi suç, kavramın ortaya çıkışı, tarihi gelişimi ve kapsamı itibariyle incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise siyasi suçun istisnası olarak kabul edilen ve bu nedenle geri verme kurumunun işletilemediği devlet başkanına karşı suçlar (Belçika Kuralı), terör eylemleri, insanlığa karşı suçlar, soykırım suçu ve savaş suçları tarihsel süreçleri, kapsamları ve siyasi suç ile ilişkisi bakımından ele alınmıştır. Bu bölümde ilgili suçlar hem TCK hem de konuyla ilgili uluslararası sözleşmeler esas alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Political offence, the most important exception of the institution of extradition, has not been defined explicitly and precisely within the national and international regulations. Although it is not defined explicitly and precisely, political offence, having a place both in domestic law and international regulations, is a concept affected by more than one factor. Therefore, it has been changed periodically. Globalization of the world system also paved the way for the globalisation of crime phenomenon, and facilitated for offenders to run away to another country upon committing crime. This situation makes the issue of extradition and the most important exception thereof, the concept of political offence, more significant. Due to the recent trials in Turkey regarding political crime, it becomes necessary to reconsider the concept of political offence. Therefore, the concept of political offence is also reviewed in this study. The aim of this study is to ascertain, on the basis of national and international regulations, the meaning and scope of the flexible concept of political crime. Accordingly, political offence is reviewed within the first and the second chatper of this study in terms of its emergence, historical evolution and scope. Within the third and last chapter of the study, crimes against the head of state (Belçika Clause), acts of terror, crimes against humanity, crime of genocide and war crimes, which recognized as exceptions to political crime and not comprise a basis for the institution of extradition, are considered in terms of their historical progresses, scopes and relations to political offence.