Halkla ilişkiler faaliyetlerinde yeni iletişim teknolojilerinin kullanımı: Büyükşehir Belediyeleri üzerine bir araştırma
Usage of new communication technologies in public relations activities: A research on Metropolitan Municipalities
- Tez No: 428155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TELLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda yeni iletişim teknolojileri insan yaşamının önemli bir parçası haline gelmiştir. Yeni iletişim teknolojilerinin bir iletişim ortamı olarak bireysel ve kurumsal kullanımları, halkla ilişkiler faaliyetlerinde de dönüşüme neden olmuştur. Bu tez çalışması ile amaçlanan yeni iletişim teknolojilerinin ortaya çıkışı ve gelişimini ortaya koymanın yanı sıra halkla ilişkiler faaliyetlerinde yeni iletişim teknolojilerinin rolü, önemi ve kullanımını açıklamaktır. Bu bağlamda Türkiye'deki Büyükşehir Belediyelerinin halkla ilişkiler çalışmalarının kendi yönettikleri yeni iletişim teknolojileri üzerinden incelenmesi hedeflenmiştir.“Halkla İlişkiler Faaliyetlerinde Yeni İletişim Teknolojilerinin Kullanımı: Büyükşehir Belediyeleri Üzerine Bir Araştırma”başlıklı tez çalışmasının birinci bölümünde yeni iletişim teknolojileri ve halkla ilişkiler üzerinde durulmakta; halkla ilişkiler faaliyetlerinde yeni iletişim teknolojilerinin kullanımı ve sosyal medya araçları irdelenmiştir. İkinci bölümünde belediyelerde halkla ilişkiler faaliyetleri ve e-belediyecilik konuları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Büyükşehir Belediyelerinin yeni iletişim teknolojilerini kullanımları ve bu çerçevede halkla iletişim faaliyetleri ele alınmıştır. Tez çalışması kapsamında yapılan araştırma sonucunda günümüz halkla ilişkiler faaliyetlerinde yeni iletişim teknolojilerinin önemli bir araç olduğu; profesyonel ve stratejik halkla ilişkiler ve iletişim aracına dönüştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current century, new communication technologies have become an important part of human life. Individualist and corporate usage of new communication technologies as a communication medium caused a transformation on public relations activities. The aim of this thesis is to explain the role, importance and usage of new communication technologies beside to reveal the emergence and development of new communication technologies. In this context, it's aimed to examine the public relations through new communication technologies of metropolitan municipalities in Turkey which they manage. The thesis titled as“Usage of New Communication Technologies in Public Relations Activities: A Research on Metropolitan Municipalities”has focused on new communication technologies and public relations in the first part; the usage of new communication technologies in public relations and social media activities were discussed. In the second part of the thesis municipal public relations activities and e-municipality issues were discussed. In the last part of the thesis new communication technologies usage in the context of MetropolitanMunicipalities and public communication activities were examined.As a result of the analysis of the thesis new communication technologies is an important mean of today's public relations activities.