Türkiye'de seleksiyonla bulunan iki klon çaydan (Muradiye-10, Fener-3) üretilen çay fidanlarının büyümesi üzerine N,P ve K gübrelemesinin etkisi ile ilgili bir araştırma
- Tez No: 4282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
91 6. ÖZET Bu çalışmaya 1985 yılı Mart ayında Rize Çay Enstitüsü Başkanlığında başlanmıştır. Denemede daha önce seleksiyonla bulunan iki klon çaydan (Muradiye-10, Fener-3) alınan çelikler, iki farklı ortam (perlit+toprak,toprak+kum) içine dikilmiştir. Polietilen tünel içine yerleştirilen bu çelikler altı ay sonra belli bir kök ve vejetatif aksam sağlıyarak, çelik fidan şeklini almışlardır. Denemede bu çelik fidanlar kullanılmıştır. Denemede iki farklı ortamda (perlit+toprak,toprak+kum), iki klon çaydan yetiştirilmiş fidan bitkilere (Muradiye-10, Fener-3), dört azot dozu (N, N, N_), üç fosfor dozu (P, P, P9) ve üç potasyum dozu (K, K, K“) uygulanmıştır. Uygulama sırasında NU dozu verilen fidan bit kilerin hepsi yanmıştır. Bu nedenle N_ uygulaması yapılmış fidan bitkilerin hepsi deneme den çıkartılmış ve deneme 2x2x3x3x3 faktöriyel deneme planına göre üç tekerrürlü olarak yeniden düzenlenmiştir. Denemede gübreler 10 eşit kısma bölünerek ve suda çözülerek verilmiştir. Gübre kaynağı olarak azot için % 21 lik amonyum sülfat, fosfor için saf P”0- ve potasyum i- çinde % 50'lik potasyum sülfat kullanılmıştır. Çelik fidanlar bir yaşına geldiğinde değer lendirme için sökülmüşlerdir. Değerlendirme beş bitki üzerinden yapılmıştır. Denemede fidan bitkilerin yaprak, gövde ve kök ağırlıkları, taç-kök oranı, yaprak alanı, vejetatif yükseklik ve yaprak sayısı gibi fiziki analizler ile yaprak, gövde ve kökün % N,P,K kap samları tesbit edilmiş ve değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonunda N P^IC (1 gr. N, 3 gr. P20r, 0 gr. K“0) kombinas yonu en yüksek yaprak ve gövde ağırlığı, taç-kök oranı, yaprak alanı, vejetatif yükseklik ve adet olarak yaprak sayısı oluşturmuştur. En yüksek kök ağırlığını oluşturan kombinas yon ise N P.K2 (1 8r- N> 1,5 gr. P20r, 3 gr. K”0) olmuştur. Denemede optimum azot do zunun N (1 gr. azot), fosfor dozunun P2 (3 gr. P20r) ve potasyum dozunun da kök ağır lığı için K2 (3 gr. K2^) ve yaPra^> gövde ağırlığı, yaprak alanı, vejetatif yükseklik, yap rak sayısı için ise K (0 gr. K20) olduğu tesbit edilmiştir. K dozunun yeterli bulunma sının en büyük nedeni deneme toprağı ve bu toprakla hazırlanan ortamlarda bulunan potasyum miktarlarının fidan bitkiler için yeterli olduğundan meydana geldiği tahmin edilmektedir. Denemede bitki besin maddelerinin dozları artırıldıkça yaprak, gövde ve kökün % N,P,K kapsamlarıda artmıştır. Özellikle yüksek azot dozları bitkinin potasyum alınım t- nı, yüksek potasyum dozları ise bitkinin azot alınımını engellediği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
92 7. SUMMARY This research project was started in the Rize Tea Research Institute of Turkey in March 1985. Cuttings have been taken from two previously selected clones named Muradiye-10 and Fener-3 were planted in two different mediums of soil+perlit and soil+sand which were contained in polyethylene bags of suitable size (Measures of volume). The plants have been transferred into the shaded polyethylene tunnels have de veloped an evident root and top growth in six months' time and have taken the form of nursery during this period. The nurseries an this stage were used as the test plant in the experiment. The test plants were supplied with different levels of N (N, N, N_ and N.J, P (P, P, P2) and K. (K, K, K2). Since the N3 applications have caused severe damage to the plants, this treatment was completely eliminated and the experiment rearranged in 2x2x3x3x3 factorial design. In the experiment the nutrients were applied to the growing mediums in solution in 10 equal portions vith a frequency of two weeks intervals. The carriers of N,P and K were 21 % (NH4)2S04, pure P“05 and 50 % KUSO. respectively. After one year of growth, the nurseries were harvested. On the harvested plants, growth parameters such as dry- weight of leaves, stems, roots and the ratio of top to root, leaf area, number of leaves and plant hight were measured or calculated; and the chemical analysis such as N,P and K contents of leaves, stems and roots were carried out. Statistical evolution (analysis) of the experimental data have shown that the highest leaf and stem weight, top to root ratio, leaf area, number of leaves and plant hight were obtained with N P”K. fertilizer treatment. On the other hand NPK. fertilizer combinati- l 2 o i i 2 on has given the highest root weight. On the basis of these results it was concluded that I g. N (N ), 3 g. P20r (P2) and no potassium (K ) per plant were optimum N,P,K levels. But for the root growth, the optimum K level was found to be K.2 (3 g. K_0) treatment. Ineffectiveness of the K treatments on majority of the growth parameters tend to suggest that the soil used in preparing the growth media may contain plant available K high eno ugh for nurseries. As a result of chemical plant analysis it was inferred that N, P and K. contents of leaves, stems and roots have increased depending on the increasing N,P,K applications. On the other hand, an antagonistic effect between N and K was noted, especially in higher N and K application levels. Namely, increasing N levels decreased K uptake and vice versa by the test plant.