NH4 ve NO3 beslenmesinin su kültüründe yetiştirilen domates bitkisinin gelişme ve mineral içeriğine etkisi üzerinde bir araştırma
Effect of NH4 and NO3 nutrition the growth and mineral composition of tomato plants grown in water culture
- Tez No: 4283
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma projesi, su kültüründe yetiştiri len“Yalova 9”çeşidi domates bitkisinin ; a. Vejetatif gelişmesi ve kuru madde verimi, b. İT, P, K, Ca, Ea, Mg, Mn, Fe ve Zn içeriği üzerinde NO, ve NH^ azotu beslenme sinin etkilerini araştırmak üzere yürütülmüştür. Deneme, 55 gün süre ile laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Bitki analizleri için çiçeklenme başlangıcında bitkiler, hasat "edilmişlerdir. Genel olarak, vejetatif gelişme, NO* ve NH^/un her ikisini de içeren solüsyonlarda yetişen bitkilerde daha iyi olmuştur. Besin çözeltisinde NH^ artarken, yap rak, sap ve köklerde toplam N artmış, Ca, Mg, Na ve K azalmıştır. Solüsyonda Mî. artarken, fosfor, yaprak ve saplarda artmış, kökde azalmıştır. Bitki üst aksamında ve köklerde mikro besin elementleri, çözeltideki N kay nağına bağlı olarak açık bir eğilim göstermediği belir lenmiştir. Sonuç olarak, büyüme ortamında tek başına NO, ve NO^+NEL kombinasyonlarının gelişmeyi NEL/dan daha fazla artırdığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research project has been carried out in order to find out the influence of NO* and BH^-IT nutri tion on i a. the vegetative growth and dry matter yield, b. IT, P, K, Ca, Naf Mg, Mn, Fe and Zn content of tomato plant (Yalova 9) grown in water culture. The experiment, üas carried out in laboratory conditions for a period of 55 days. The test plant was harvested just before flowering. In general, vegetative growth was better when plants were grown in solution containing both NO* and NH4. While total-N increased, K, Ca, Mg and Na decreased in stems, leaves and roots with increasing EH^, in the nutrient solution. While increasing NEL in solution increased P content of leaves and stems, decreased P in roots. The micronutrients determined in tops and roots have not shown a clear tendency depending on the N-source in nutrient solution. As a result it can be inferred that NO-z-N alone or NCv in combination with Mk in growth media increase growth more than EEL alone.