Türk sanatında insan figürünün ikonografik açıdan değerlendirilmesi
An iconographic evaluation of human figure in Turkish art
  1. Tez No: 428209
  2. Yazar: IŞIL NEHİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Türk sanatı köklü ve zengin bir gelişme göstermiş, yayıldıkları geniş coğrafyalarda büyük izler bırakmışlardır. Çağlar boyunca farklı medeniyet ve kültürlerle karşılaşılmış, bu kültürlerden etkilenmiş ve etkilemiştir. Türklerin oluşturduğu kültür ve sanat eserlerine göz atılmış özelliklede insan figürü incelenmiştir. İncelenen eserlerde insan figürü, üslup özellikleri ve yapım teknikleriyle tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish art has shown a deep-rooted and rich development and left deep traces on the geography they extended. Throughout the ages, they came across with various civilisations and cultures and they influenced or got influenced by these cultures. In this study, cultural and artistic works composed by the Turks have been studied, and especially human figure has been examined. In the examined works, human figure has been introduced through style features and construction practice.