Anadolu Selçuklu ve Beylikler Dönemi mimarisinde görülen kozmik anlamlı figür ve motifler
The cosmic meaning motifs and figures used in Anatolian Seljuk and period of Beyliks architecture
  1. Tez No: 428210
  2. Yazar: ATİLA DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünya sanatı ve medeniyetine tesir eden Orta Asya Coğrafyası'nda yaşayan Türkler, Avrasya üslubunun ortaya koyduğu dönemlerde sürekli olarak sanatını geliştirmişlerdir. Hiç şüphesiz bu sanatın temeli Atlı Bozkır Kültürü ve bu kültürün bağlı olduğu inanç sisteminin de içinde yer aldığı Avrasya üslubudur. Bu üslup,Türk sanatının da temellerini oluşturmuş ve bütün dönemlerde etkisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Turks lwing middle Age Geopraphy and affecting civiligation and World Art have Canstantly İmproved the Art in The periods, when Ewasio culture existed. No doubt, the base of this art is horsed-Plain, and the belief system which this culture degends on is the style of Ewrasia. This style formed the fourdations of Turkish Art and indicated its influence in all periods.