Ceza Muhakemesi Hukukunda bilirkişi raporları: Filistin örneği
Expert witness reports in Criminal Procedure Law: The case of Palestine
  1. Tez No: 428220
  2. Yazar: FARES MOUSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ceza muhakemesinde işlendiği iddia edilen suçun aydınlatılması ve bu suçu işleyenkişilerintespit edilerekadaletkarşısında hesap verebilir hale getirilmesi esastır. Buamaçla suççeşitli deliller yardımıylakanıtlanmalıdır. Suç şüphesinin ortadan kalkmasınısağlamada kullanılan deliller sayesinde birçok suç aydınlığa kavuşmaktadır. Yapılan soruşturmada, elde edilen deliller neticesinde Cumhuriyet Savcısı iddianamesini yazarak dosya mahkemeye intikal eder ve kovuşturma aşaması başlar. Gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamasında elde edilen delillerin işlenmesi ve bunlardan sonuçlar çıkarılması gerekmektedir. Bu amaçla Ceza Muhakemesi Kanununda bilirkişilik müessesesi bulunmaktadır. Bu çalışmada, suç, olay yeri ve delil kavramlarına irdelenerek, delillendirmenin ne şekilde yapılacağı açıklanmıştır. Bilirkişi kavramının Türk Ceza Muhakemesi Kanunundaki tanımı, bilirkişinin görevleri, çalışma şekilleri, bilirkişi raporlarının geçerliliği ve Filistin Ceza Muhakemesi Hukukunda bilirkişiliğin nasıl yer aldığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure law, it is basic that unveiling of a crime which is claimed to becommittedand detecting this people and make them account able against justice. For that purpose, a crime must be proved through different evidences. By means of evidence which are used for providing disappearence of crime suspect,many crimes are enlighthened. At the result of obtained evidences in a conducted investigation, prosecutor writes indictment and sends it to the court and prosecution stage starts. Both investigations and prosecutions stages, are needed to process evidence and getting results from them. For that purpose, experts witness organ takes part in law of criminal procedure. In this study, by mentioned crime, crime scene and evidence notions, it is explained how to recording of evidences.Turkish criminal law in the definition of the concept of the expert, the expert mission, the way it works is explained by the expert report on the examination and appraisal of the validity of Palestinian hukuh how criminal procedure takes place.