Stratejik istihbaratın önemi: Bilişim suçları uygulaması
The importance of strategic intelligence: An application to cyber crimes
  1. Tez No: 428219
  2. Yazar: ABDULLAH TANER DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Stratejik istihbarat; öngörülebilir gelecekteki potansiyel tehdit ve fırsatları tahmin ederek karar vericilere ve politika yapıcılara belirsizliklerle çevrili ortamda yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada stratejik istihbarat analizi tekniklerinden zaman serileri analizi yöntemiyle bilişim suçlarının gelecekteki hareketleri tahmin edilmeye çalışılacak, hem kolluk hem de ilgili bakanlıkların stratejik seviyedeki yöneticilerine bilişim suçlarıyla mücadele konusunda yol gösterici nitelikte istihbarat ürünü sunulacaktır. Uygulamaya geçirdiği politikalar veya verdiği kararlar ile ülke vatandaşlarının, emrinde bulunan astlarının ya da aile bireylerinin hayatında köklü değişikliklere sebep olan her seviyedeki karar vericiler ve politika yapıcıların bu kararları almadan ve uygulamaya geçirmeden önce bir takım araştırmalar yapmaya, bilgiye ulaşmaya ve bu bilgiler doğrultusunda alternatifler belirleyerek bunlar arasından en uygun olanını seçmeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu yol izlenmeden atılacak adımların tehlikelerle dolu karanlık bir ortamda önünü göremeden yürümekten farkı bulunmamaktadır. Her geçen gün dünyada ve ülkemizde yeni bir suç tipi, organize suç örgütü ya da terörist gruplarla tanışmanın olası hale geldiği bugünlerde verilecek kararlardan önce stratejik istihbarattan faydalanmaya dünden daha çok ihtiyacımız vardır ve yarın bugünden daha çok ihtiyacımız olacaktır. Bu istihbarat çeşidinin öneminin ortaya koyulması adına bilişim suçlarının zaman serileri analizi yöntemi ile geleceğe dair tahminlemesi yapılacaktır. Hayatımıza girdiği günden itibaren bize büyük kolaylıklar sağlayan bilgisayar ve internet teknolojisinin klasik suç anlayışında devrim yaratması sonucunda dünya bilişim suçlarıyla tanışmıştır. Türkiye de ilk defa bilişim suçu 1990 yılında işlenmiş, internet kullanımının yaygınlaşmasına bağlı olarak ise 2004 yılından itibaren ülkemizde işlenen bilişim suç sayıları günden güne artmıştır. Bu çalışma, 2009-2013 yılları arasında işlenen bilişim suçlarına ait dava karar dosya sayılarının analizini yaparak bilişim suçlarının gelecekte ulaşabileceği boyutları ortaya çıkartılması sonucunda, bilişim suçlarıyla mücadelede hem kolluk güçlerine hem de mevzuata gelecekte alınması gereken teşkilat, malzeme ve kadro tedbirleri konusunda yol göstermeyi ve bilişim suçları konusunda karar vericiler ile politika yapıcılara durumsal farkındalık sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Strategic intelligence tries to forecast potential threats and opportunities of foreseeable future in order to assist decision-takers and policy-makers who act in an environment surrounded with ambiguity. In this study, it is aimed to forecast future numbers of cyber crimes with time series analysis method which is one of strategic intelligence analysis methods and to present an intelligence product that can be instructive to strategic level managers of law enforcement institutions and relevant ministries in order to fight with cyber crimes. Every level of decision takers and policy makers can cause radical changes on the life of their citizens, their subordinates or their family members with the policies they implement or decisions they take. Before they decide or implement a policy, they need to make an investigation, reach information, try to determine alternatives and choose the best one among those alternatives. Without following this pattern, there will be no difference walking through a dark environment with full of dangers and hazards. Every single day it is not impossible to meet with new crime types, organized crime organizations or terrorist groups and that is why today we need strategic intelligence more than yesterday, and we are going to need more tomorrow than today in order to take the best decision. While emphasizing the importance of strategic intelligence, cyber crimes will be benefited during this thesis. Computer and internet technology have been facilitating our life since it entered our life. Nevertheless, this technological advancement is directly responsible for revolution on classical understanding of crime and confronting world to meet with cyber crimes. Turkey met with cyber crimes in the early 1990s and cyber crime numbers have been rising since 2004 due to increasing use of internet. The aim of this study is to analyze the number of files of cyber crimes between years 2009-2013 and try to reveal potential future numbers of cyber crimes. In this way, this study can help both law enforcement institutions and legislation to regulate organization, material and staff subjects and also provide situational awareness to decision-takers and policy-makers.