Ekonomik karşılıklı bağımlılık teorisinin yeni Türk dış politikasında uygulanışı
The implementation of the economic interdependence theory in new Turkish foreign policy
  1. Tez No: 428231
  2. Yazar: KORAY KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, günümüz uluslararası ilişkiler sisteminde ekonomi enstrümanın güvenlik ve siyasi veçhelerin bir adım önüne geçerek oldukça verimli sonuçlar meydana getirdiği ifade edilmekte ve bu çerçevede, yeni dönem Türk dış politikasında uygulanagelen ekonomik karşılıklı bağımlılıklar tesis etme yaklaşımının bölge ülkeleriyle mevcut ilişkilerimizi olumlu ve barışçıl bir istikamete sevk ettiği savunulmaktadır. Bu kapsamda, öncelikle ekonomik karşılıklı bağımlılık teorisinin temel esasları ile sözkonusu teorinin Realist ve Liberal bakış açısıyla nasıl yorumlandığına değinilmiştir. Akabinde ise geleneksel dış politika yaklaşımı ifade edildikten sonra yeni dönem Türk dış politikası ile neyin ifade edilmek istendiği üzerinde durulmakta ve sözkonusu politikanın temel öncelik ve prensipleri bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Son olarak, ekonomik bağımlılık ile yaşanan değişim ve bu değişimin yeni dönem dış politikadaki somut yansımaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, it was stated that in today's international system economicinstrument has moved ahead of security and political aspects through bringing about very fruitful results and in this context, it was argued that the approach of establishing economic interdependences which have been implemented in the new age Turkish foreign policy has led our current relations with countries in the region to a positive and peaceful direction. Within this scope, at the outset, main principles of the economic interdependence theory as well as how it was interpreted in Realistic and Liberal perspectives were addressed. After expressing traditional foreign policy approach, it was stressed what was desired to be meant by the new age foreign policy and its fundamental priorities and principles were discussed in a holistic approach. Lastly, the change experienced with economic dependence as well as the concrete reflections of this change in the new age foreign policy was discussed.