Yeni medyada arama motoru reklamcılığının kullanıcı davranışları üzerindeki etkisi
The effects of the new media search engine advertising on user behaviors
  1. Tez No: 428243
  2. Yazar: AYDIN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE GÜLAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin her geçen gün internet kullanıcılarının yaşamında ve markaların stratejik pazarlama planlamalarında kullanılması, iletişim faaliyetlerinin biçim ve içeriğini farklı boyutta etkilemiştir. Yeni medya akımı ile birlikte eş zamanlı enformasyon aktarımı, interaktif iletişim olgusu ile kullanıcıya yeni sınırlar belirlemiştir. Bu sınırlar, arama motorları üzerinden kurumların pazarlama stratejilerini planlanmasını, ürün ve hizmetlere yönelik satışlara destek oluşturabilecek tüm düzenlemeleri, çağın ve rekabet ortamının gerektirdiği anlayışa uygun olarak düzenlemesini sağlamıştır. Ayrıca, hedef kitlenin tercihlerinde rakip firmalardan önde olabilmek ve marka imajı yaratılması konusunda arama motorları ile stratejiler belirlemek büyük önem taşımaktadır. Tez kapsamında,“yeni medyada arama motoru reklamcılığının kullanıcı davranışları üzerindeki etkisi”ortaya konmuştur. Arama motoru pazarlaması incelenen firma, halkla ilişkiler temelli pazarlama iletişimi yönetimine dair yaklaşımlarını, modern pazarlama anlayışına yönelik olarak hazırlamaktadır. Bu çerçevede, yeni medya pazarlama stratejileri açısından incelenen firmanın pazarlama stratejilerine uygun yaklaşımlar sergilemesine rağmen, profesyonel destek oranının düşük olduğu görülmüştür. İncelenen firmanın doğru bir şekilde yeni medya pazarlama stratejisi gerçekleştirmesi için önerilen model anlayışı,“tüketici odaklı planlama”ve“aksiyon aldırma”olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
New communication technologies used in daily routine of internet users, and in strategic marketing formulations of various brand names have demonstrated some disparate effects on form and content of communication activities. The new media trend in association with synchronous information transfer with an interactive communication element has defined new limits for consumers. These limits and use of search engines enabled corporations to formulate their marketing strategies, and support given to product and service sales in compliance with the concept required by modern ages and competitive environment. Besides, in terms of designing brand images and preferences of target groups, formulating strategies using search engines is highly important for being one step ahead of competitors. In this dissertation,“the effects of the new media search engine advertising on user behaviors”is identified. The company the search engine of which has been analyzed approaches to the management of marketing communication based on public relations in accordance with the modern marketing concept.