İnternetle değişen ticaret ve rekabet: Mikro işletmelerin dijital medya kullanımları
Trade and competition changing with internet: Use of digital media in micro enterprises
- Tez No: 506620
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH UZTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Literatürde KOBİ'lerin iletişim faaliyetleri için internet ve dijital medya kullanımları üzerine çeşitli araştırmalar gerçekleştirildiği görülmektedir. KOBİ kategorisi içinde en küçük ölçekli işletmeler olarak tanımlanan mikro işletmelere yönelik betimleyici bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada mikro işletmelerin, dijital medyada pazarlama iletişimi faaliyetlerini nasıl yürüttüklerine dair genel bir bakış açısı oluşturmak hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, dar bir örneklem üzerinden geniş çaplı ve derinlemesine bilgi toplamak için nitel teknikler kullanılmıştır. Bu çalışma 4 kısımdan oluşmaktadır; ilk kısımda konuyla ilgili literatüre yer verilmiş, ikinci kısmında ise araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Üçüncü kısımda araştırma bulgularına, dördüncü kısımda ise sonuç ve tartışma bölümlerine yer verilmiştir. Araştırmanın literatür kısmında öncelikle internetin ortaya çıkışı incelenmiş daha sonra geleneksel medyadan dijital medyaya geçiş süreci ele alınmıştır. İnternetin gelişimiyle ortaya çıkan arama motoru, sosyal medya, mobil teknolojiler vb. gibi yeniliklerin pazarlama iletişiminde kullanımı tartışılmıştır. Araştırma kısmında İstanbul'da bulunan mikro işletme tanımına uyan 21 firma ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerin sonuçları bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre mikro işletmeler, dijital medyanın sunduğu fırsatları
Özet (Çeviri)
In the literature, it is seen that various researches on internet and digital media usage are performed for communication activities of SMEs. In the SME category, there was no descriptive study of micro-enterprises which are defined as the smallest scale enterprises. In this study, it was aimed to create a general view of how micro-enterprises conduct marketing communication activities in digital media. In this direction, qualitative techniques have been used to collect large-scale and in-depth information from a narrow sample. This study consists of 4 parts; the first part contains the relevant literature and the second part explains the method of the research. In the third part, the research findings are presented. In the fourth part, the results and discussion sections are given. In the literature part of the research firstly the emergence of the internet was examined and then the process of transition from traditional media to digital media was discussed. The search engine, social media, mobile technologies, etc. that emerged with the development of the Internet have been discussed in marketing communications. In the research part, there are results of semi-structured in-depth interviews with 21 firms that fit the definition of micro enterprises in Istanbul. According to the results of the research, micro-enterprises are trying to follow the opportunities of digital media and take advantage of these opportunities within their own possibilities.