Medya ve ifade özgürlüğü bağlamında internet sansürü: Elektronik iletişim web sitelerinin incelenmesi
Internet censors in the context of media and expression freedom: Investigation of electronic communication web sites
- Tez No: 510867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, '' Medya ve İfade Özgürlüğü bağlamında İnternet Sansürü: Elektronik iletişim web sitelerinin incelenmesi '' tez konusu olarak ele alınmıştır. Çalışma, ifade kavramı, özgürlük kavramı ve medya sansürü ile ilişkin literatür araştırmasıyla birlikte konu edilen web sitelerin istatistiksel raporları değerlendirilerek hazırlanmıştır. 2000'li yıllardan itibaren araştırmalara konu olmaya başlayan internet sansürü, 2009 yılından itibaren veriler, internet web arama motoru olan Google tarafından ilk olarak yayınlanmaya başlamıştır. Avrupa Birliği Adalet Divanının 2014 tarihli Avrupa Gizlilik Yasası gereğince resmi kurumların Arama motorları ve Elektronik İletişim Sitelerinden veri talep etme hakkından dolayı Google, Twitter, Facebook, Youtube gibi web siteleri şeffaflık raporunu yayınlamayarak talep edilen verilerin nitelikleri ve talep eden kurumlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla güncel şeffaflık raporunu yayınlamaya başlamışlardır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ifade kavramı ve ifade özgürlüğü kavramı üzerinde durulmuştur. Türkiye'de geleneksel medya ve yeni medyanın ifade özgürlüğüne bakış açıları karşılaştırılmış ve konu ile ilgili yasal düzenlemeler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde sansür kavramı üzerinde durulmuştur. Sansür kavramının ortaya çıkışı, sansür konuları, sansür uygulayan sistemler, geleneksel ve yeni medyada sansür başlıkları araştırılmıştır. Bu konular bağlamında internet sansürünün ortaya çıkışı, internet sansürünün Türkiye'de ve Dünyadaki durumu incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde internet sansürü ile ilgili olarak elektronik iletişim web sitelerinden Google, Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin ve Vikipedia seçilerek bunların verileri değerlendirmeye alınmıştır. Elektronik İletişim Sitelerinin sansürün nedenleri ve şartları, sansürü uygulama şekilleri ve istatistiksel verileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“Internet Censorship in the context of Media and Expression Freedom: Examination of electronic communication web sites”is considered as a thesis topic. The study was prepared by evaluating the statistical reports of the web sites covered by the concept of expression, the concept of freedom and media censorship, as well as the literature survey. Internet censorship, which has been a subject of research since the year 2000, has been released since 2009, and was first published by Google, the internet web search engine. Due to the European Court of Justice's European Privacy Act of 2014, due to the right of requesting data from the search engines and electronic communication sites of official institutions, the transparency report of web sites such as Google, Twitter, Facebook, Youtube is not published and the transparency of the data requested and the transparency they started to publish the report. The study consists of three parts. In the first part of the work, the concept of expression and freedom of expression is emphasized. Traditional media and new media perspectives on freedom of expression in Turkey compared and legal regulations related issues were reviewed. In the second part of the study, the concept of censorship was emphasized. The emergence of the concept of censorship, censorship issues, systems applying censorship, censorship in traditional and new media were searched. The emergence of Internet censorship issues in this context, in Turkey and in the world of internet censorship cases were investigated. In the last part of the study, internet censorship was taken into consideration by choosing Google, Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin and Vikipedia from electronic communication web sites. Causes and conditions of censorship of electronic communication sites, censorship practices and statistical data are explained.