Sosyal medya sayfalarının müşteri sermayesi üzerine etkilerinin incelenmesi
An examination of impacts social media pages on customer equity and purchase intention
- Tez No: 428315
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 200
Özet
Pazardaki rekabet şartlarının zorlaşması, hedef kitleye doğrudan ulaşma isteği ve günümüzde tüketicilerin sosyal medyaya artan ilgileri işletmelerin de sosyal medya kullanımını kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu çalışma işletmelerin sosyal medya sayfaları oluşturmasının müşteri sermayesi ve satın alma niyeti yaratması konusundaki etkilerini incelemektedir. Üç bölümden oluşan bu çalışma, Türkiye'de sosyal medyayı kullanan GSM şirketleri üzerinde anket tekniği kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde sosyal medya, müşteri sermayesi ve satın alma niyeti ile ilgili kavramlar literatürden yararlanılarak geniş bir şekilde açıklanmış ve teorik bir altyapı oluşturulmuştur. Son bölümde ise anketten elde edilen veriler çerçevesinde SPSS ve AMOS programlarıyla analiz yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The difficult conditions of competition in the market, the desire to reach directly to the audience, and today the company increased interest of consumers in social media makes inevitable the use of social media. This study examines impacts social media pages on customer equity and purchase intention. This study consists of three parts, using social media in Turkey is carried out using survey techniques on the GSM companies. In the first two parts of the study is explained concept of social media, customer equity and purchase intention according to literature and theoretical infrastructure is established. In the last chapter in the framework of the data obtained from the survey are analyzed and reviewed with SPSS and AMOS program.