Düşünce, örgütlenme, eylem ve söylem ışığında antikapitalist müslümanlar
The antikapitalist muslims in the light of thought, organisation, action and discourse
- Tez No: 428331
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma 2012 yılı 1 Mayıs'ı ile popülerlik kazanan ve kamuoyunda Antikapitalist Müslümanlar olarak tanınan harekete dair bilgi boşluğunu etraflı bir çerçeve geliştirerek doldurmayı amaçlayan informatif bir metindir. Hareketin ismi ile doğrudan ilişkilendirilebildiği şekilde İslamcılıkla ve genel olarak siyasi yelpazenin solu ile ilişkileri; düşünce, örgüt yapısı, eylem ve söylemler üzerine yazım taraması yöntemi uygulanarak ele alınmıştır. Bu konu başlıklarının analizinde yarı-yapılandırılmış mülakatlardan da faydalanılmıştır. 1980 sonrası ortaya çıkan yeni iktisadi yapı ve buna bağlı gelişen yeni toplumsal sınıflaşmalara İslam referanslı bir muhalefet hareketi olma özelliği ağır basan grup, söz konusu başlıklara bakıldığında klasik İslamcı düşünceden çok daha farklı bir yerde konumlanmaktadır. Gerek kuramsal olarak gerek pratik olarak bir çeşit anarşizmi benimsemektedir. Özellikle muhafazakâr kesimlere ciddi eleştiriler getiren grup ilave olarak sosyalist solun da Türkiye'nin toplumsal yapısını doğru analiz edemediği vurgusunu yapmaktadır. Muhafazakâr/mütedeyyin kesimlerin özellikle eylemlerini merkeze alarak gündelik siyaset düzeyinde olumsuz yorumladığı hareketin düşünsel yaklaşımı da kapitalizme itirazları temelinde olmasa da yöntem ve öncelikleri itibariyle eleştirilmektedir. Üyeler, İslamcılıkta daha evvel ortaya çıkmış olan bir sosyal adalet söylemi ile yetinmeyip“ortak mülkiyet, ortak otorite ve çokkültürlülük”olarak sistematize etmeye çalıştıkları düşüncelerini modern düşünce, gelenek ve bâtıni tasavvufi yorumların yardımı ile inşa etmektedirler. Grubun düşüncesinin özgün yanı bu fikirlerin İslami referanslarla ele alınmasıdır. Çalışmada ayrıca geliştirme çabasında oldukları bu yeni paradigma ve giriştikleri eylemlerin muhafazakâr/mütedeyyin kesimlerde oluşturduğu izlenimler ele alınmıştır.“Mahalleler arası geçişkenliği”sağlamayı amaç edinmiş grubun önündeki muhtemel engeller ve fırsatlar, siyasi taraflaşmalar/konumlanış ve düşünsel çalışmalar dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is an informative text aimed to fill the gaps by developing a comprehensive framework on a group, which is known as Anticapitalist Muslims colloquially and gained popularity on 1 May 2012. The literature review method was implied on ideas, organisational structure, action and discourse of this group, due to the direct relationship between the group name and Islamism as well as the connection with left wing politics in general. Moreover, it was benefitted from semi-structured interviews to analyse these topics. This group outweighed by Islam-referencing oppositional movement of the new financial structure emerged after 1980 and accordingly developed new social classifications, is differently positioned from classical Islamist idea. They, also, adopt a kind of anarchist approach either theoretical or practical ways. Anticapitalist Muslims, moreover, bring sober criticism especially to conservative wings, and emphasize that socialist-left cannot analyse the social structure of Turkey correctly, as well. Conservatives, on the other hand, have a negative interpretation of this group, not only by centering their actions in daily diplomacy, but also due to their methods and priorities in case of capitalism objection. The participants of this group, however, are not content with a social justice discourse previously emerged in Islamism. Instead, they build up their systemized opinions such as '' collective property, collective authority and multiculturalism'' by the light of modern notion, tradition, and esoteric-sufistic interpretations. These ideas embraced with Islamic references, makes this group original. This study, additionally, mentioned the new paradigm that is to be improved by this group and the impression of their actions on conservatives. The probable obstacles and opportunities of this group, who aims ''Inter-Neighbourhood transivity'', was evaluated by considering political positions and intellectual studies.