1844-45 Temettuat Defterine göre Gemerek'in sosyo-ekonomik yapısı
Socio-economic structure of Gemerek according to Temettuat Register in 1844-45
- Tez No: 428357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÖSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın konusunu ana kaynağını Başbakanlık Osmanlı Arşivleri (BOA) Maliye Varidat Kalemi içinde yer alan 1844-45 yılına ait 13505 numaralı defter oluşturmaktadır. Çalışmada, Gemerek ile ilgili bilgiler tarih ilminin metodu çerçevesinde incelenmiş ve verilmiştir. Bu çalışmada, önsöz, giriş, sonuç, kaynakça, ekler dâhil 2 ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, temettuat defterleri hakkında bilgi verilmiş, araştırmada izlenen yol ve yöntem kısaca açıklanmıştır. Birinci bölümde, Gemerek'in adı ve 19. yüzyıla kadar tarihi ele alınıp değerlendirilmiştir. Çalışmanın en önemli kısmını oluşturan ikinci bölüm ise, 13505 numaralı deftere göre 19. yüzyıldaki Gemerek'in sosyal ve ekonomik yapısı değerlendirilip incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise üçüncü bölümün genel bir değerlendirilmesi yapılmış, kaynakçada yararlanılan kaynaklar sıralanmış, ekler kısmında ise Gemerek ile alakalı çeşitli evraklara, haritalara ve tablolara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is the notebook from the years 1844-45 and numbered 13505 which is stored in the Ottoman Treasury Office of State Archives of the Prime Ministry. In this study, the information about Gemerek is analyzed and given within the framework of the science of History. The study consists of two main parts in addition to the foreword, introduction, conclusion, bibliography and appendix. In the introduction of the study, information is given about the Temettuat Notebook that was prepared in 1844-45 and the techniques and methods are explained briefly. In the first part, the name of Gemerek and its history until 19th century is analyzed. In the second and most important part of the study, the social-economic structure of Gemerek in the 19th century is examined and analyzed according to notebook numbered 13505. In the conclusion part, a general analysis of the second part is given. The sources utilized in this study are stated in the bibliography and some documents, maps and tables are given in the appendix.