Temporal coastal erosion changes analysis using remote sensing in northern Terkos Lake
Terkos Gölü kuzeyinin uzaktan algılama metodu ile kıyı değişim analizi
  1. Tez No: 428365
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN, PROF. DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İstanbul gibi nüfusu çoğu yabancı ülke nüfusundan büyük olan bir dünya kentinde, şehrin içme ve kullanma suyunun karşılanması, hayati önemde, temel problemlerden bir tanesidir. Ülke ve dünya açısından ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi bir cazibe merkezi olan İstanbul Metropoliten alanının içme ve kullanma suları yüzeysel su kaynaklarından elde edilmektedir (Yüzeysel Su Kaynakları Raporu, İMP 2005). Terkos Gölü ve Havzası, İstanbul'un sahip olduğu sınırlı sayıdaki su kaynaklarının en önemlilerinden bir tanesidir. İstanbul İli'nin özellikle son yirmi yıl içerisinde maruz kaldığı yoğun göç ve buna bağlı nüfus artışı ve çarpık yapılaşma neticesinde, şehri besleyen su kaynakları kirlenme tehdidi altında kalmış ve su havzalarının su kaliteleri önemli mertebelerde düşüş göstermiştir. Su havzalarının korunması ile ilgili çıkarılan yönetmelikler ve alınan idari ve teknik tedbirlere rağmen su havzalarındaki illegal yapılaşmanın önüne geçilememiş ve su havzalarının maruz kaldığı çevre kirliliği etkisi artarak günümüze kadar gelmiştir (Çodur, 2004). Uzaktan algılama büyük çaplı coğrafyalar için temel inceleme yöntemidir. Bu yöntem tarımdan (Gedik, 2006) çevreye birçok alanda uygulanma imkanı bulmuştur. Uzaktan algılama çevresel risk değerlendirme görevlerinde çok kullanışlı bir araçtır (Becker, 2000). Bu çalışma uydu görüntülerinin ArcMap programıyla işlenip vektör haline getirildikten sonra, zamana bağlı analizler sonucunda gölün durumunu yorumlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Istanbul`s drinkable / useable water demand is provided by its nearby surface water resources (Yüzeysel Su Kaynakları Raporu, İMP 2005). The cities` exponentially increasing water need can not be satisfied with the existent water resources and new solutions should be provided to tackle the upcoming water shortness problem in the following decades. Terkos Lake is one of the most crucial surface water resources of Istanbul city. Inevitably, as a result of increasing population, irregular urbanization over the Istanbul in the last 20 decades, qualities of the water basins have been reduced dramatically. All precautions taken and aggressive rules and regulations imposed did not prevent the water basins enough from environmental pollution (Çodur, 2004). Remote sensing is a principle investigation method for large scale geographic locations. This method has been used for a lot research area (Gedik, 2006) like agricultural and geological branches. It is also a handy tool in environmental risk assessments. This study will initially focus on the satellite images which were converted into image vectors with the use of ArcMap and finally assess the status of Terkos Lake with the vector- time analysis.