Alternatif bir ekolojik yaşam modeli: TaTuTa (Ekolojik çiftliklerde tarım turizmi ve gönüllü bilgi, tecrübe takası) projesi
An alternative model of ecological life: TaTuTa projess
- Tez No: 428377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ŞAHBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ekosisteme dahil olmak yerine onun dışına çıkmaya ona hükmetmeye çalışan insan, ekolojik sorunların en önemli öznesidir. Günümüzde ekolojik sorunlar küresel boyutlara ulaşmıştır. Bu sorun farkında olsun ya da olmasın bütün insanlığın ortak problemi haline gelmiştir. Ülkemizde bu ortak problemin çözümü için, 2002 yılında kurumsallaştırılan Ekolojik Buğday Derneğinin kurduğu, TaTuTa (tarım-turizm-takas) Projesinin ana amacı Türkiye'de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Bunun yanı sıra Türkiye'de alternatif bir ekolojik yaşam modeli de sunmaya çalışmaktadır. Projenin amacı, TaTuTa çiftliklerine dahil olan bireylerde ekolojik bilinç düzeyini ölçmek ve ekolojik yaşam için nasıl bir ortam yarattıklarını gözlemlemektir. Bu çalışmada farklı yapılarda TaTuTa çiftliklerinde ki bireylere ne tür ekolojik pratiklerin öğretildiği ve bu pratiklerin ekolojik yaşama katkıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Humans who are trying to adjudge to ecosystem instead of being a part of it, is the most important subject of ecological problems. This problem became the common problem of humanity, even they are aware of it or not. For solving this common problem, the main target of Tatuta(agriculture-tourism-swap) project which is constituted by Ecological Wheat Association that is institutionalised in 2002, is encouraging the ecological agriculture by supporting as volunteer, financially and/or giving knowledge. Besides, trying to submit alternative life model. Aim of project is testing the ecological awareness level of people who are get involved to Tatuta plantations. In this project, what kind of ecological practices are taught and benefits of these practices to life will be researched.