Spor okullarına çocuklarını gönderen ailelerin beklentileri (Manisa il örneği)
Expectations of families who sent their children to the sport schools (example in Manisa city centre)
- Tez No: 428444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAMLIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın amacı Manisa il merkezinde spor okullarına çocuklarını gönderen velilerin çocuklarını gönderme nedenlerine dayalı beklentilerini saptamaktır. Bu araştırmanın evreni, Manisa İl Merkezinde açılan spor okullarına çocuklarını gönderen 3214 veliden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Manisa il merkezinde çocuklarını spor okullarına gönderen ve yaş ortalaması 8.8 olan 300 çocuğun velilerinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu (KBF) ve Anket kullanılmıştır. Araştırmada veriler tanımlayıcı istatistik, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki çapraz tablo ile incelenmiştir. Araştırmamızda normal dağılım gösteren iki bağımsız grup ortalamalarının farkı İndependent T Test ve Mann Witney U Test kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen ikiden çok bağımsız grup arasındaki ortalamaların farkı ise Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. İki grup arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Corelation Testi araştırmamızda kullanılmıştır. Ailelerin spor okullarından beklentileri; anne veya baba faktörüne göre incelendiğinde (p>0,05) anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Veriler %lik değer olarak incelendiğinde ailelerin %48'inin beklentisi çocuklarının profesyonel sporcu olması yönündedir. Ailelerin spor okullarındaki çocuğunun eğitimcileri ile konuştukları konuların %42,7'si çocuklarının verime (performans) nasıl ilerlediği, geliştiği, %41,7'si çocuklarının yetenekleri ile ilgili olduğudur. Sonuç olarak çocuklarda sporun sporda başarılı biri olmaları için değil de sağlıklı ve aktif bir yaşam biçimi olması için yapılmasını düşünüldüğünde, mevcut durum toplumsal geleceğimizi sağlıklı, dinamik nesiller açısından olumsuz olarak etkileyebileceği endişelerini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the expectations of families who sent their children to the sport schools in Manisa city centre. The scope of our study consitute 3214 parents who sent their children to the sport school in Manisa city centre. The sample of the our study consist of 300 parents who were at the the sport school while their children were practice. As a means of collecting data, Personal Information Form and survey was used. Research data, descriptive statistics, cross-table relationships between dependent and independent variables were examined. Our research group mean difference of two independent normal distribution with İndependent T Test and Mann-Whitney U test was used. Normal distribution does not present of the difference between more than two independent groups, the Kruskal-Wallis tests were used. To examine the relationship between the two groups Pearson corelation test was used in our study. The child's participation level to sporting activities is analyzed according to maternal or paternal factors (parental factors?) (p> 0.05) was not a significant relationship.When % values were analyzed, families future expectation from their children are %48 professional rate. When looking at the subjects which are talked about between families and child's sport teachers are state that %42,7 child's development, %41,7 child's ability. In conclusion, the main problem is not to be successful in the sport but also should be a healthy and effective lifestyle.