Desıgn and implementatıon of a CNc Router for mold productıon in VARTM technıque
Vakum destekli reçine transfer üretim tekniğine yönelik kalıp üretimi amaçlı CNC Ruter tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 428445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Karbon takviyeli kompozit malzemeler dayanımları yüksek olmalarına rağmen metallere kıyasla çok hafiftirler. Kompozit malzeme üretim tekniklerinden vakum destekli reçine transfer döküm (VARTM) yöntemi, çevre dostu ve ekonomik bir kapalı kalıp yöntemidir. Bu yöntemle üretim yapılması esnasında kullanılan kalıpların hızlı ve hassas üretilebilmesi için kalıp malzemeleri bilgisayar destekli işleme tezgahlarında (CNC) hazırlanırlar. İmalatı hızlandırması ve imalat kalitesini arttırması gibi pozitif etkileriyle üretimi kolaylaştıran CNC tezgahlar bu nedenle imalat sanayisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İşlenecek yüzeyin geometrisine göre farklı tip işlem tezgahları vardır. VARTM yönteminde döküm kapalı kalıp yöntemiyle yapıldığı için kalıp ayırmayı sağlayabilecek 2-3 derecelik kalıp açıları kullanılmaktadır. Bu yüzden dik işlem freze tezgahları, VARTM yönteminde kullanılan kalıbın üretimi ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Bu çalışma kapsamında bilgisayar destekli köprü tipi (hareketli kızak) dik işlem freze tezgahı (CNC Ruter) tasarlanmıştır. Katı model analizleri yapılarak dayanımı incelenmiş sistem kararlılığını incelemek için doğal frekans analizi yapılmıştır. Çalışma hacmini istenen sürede işleyebilmesi için motor hızları belirlenmiştir. Motorların bu hızlara ulaşırken karşı koyması gereken ataletler göz önünde bulundurularak motor gücü hesabı yapılmış, motor seçimleri tamamlanmıştır. Seçilen motor parametreleri kullanılarak MATLAB/Simulink aracıyla benzetimi yapılmış ve oransal integral türevsel (PID) kontrolcü tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon fiber reinforced materials have higher mechanical properties although they are lighter than metal. Vacuum assisted resin transfer molding process is a cost effective closed mold process which is environmentally friendly composite material manufacturing technique. In order to produce molds quick and precise, computer aided manufacturing machines are used. Due to the fact that they are speeding up production and improving product quality CNC machines are applied widespread. Because of casting made with closed mold process angle of 2-3 degrees are used to provide mold release in VARTM process. Therefore, requirement of producing molds used in VARTM process can easily accomplished by vertical milling machine In this study Computer aided moving gantry vertical milling machine (CNC Router) is designed. Solid model analysis is performed examining structural analysis and natural frequency analysis. Motor speeds required to machine the working space in desired time are determined. Motor power calculations are performed and motor selections completed by taking account of the inertia caused by acceleration. Applying motor parameters controller design is simulated by MATLAB/Simulink and proportional integral derivative (PID) controller designed.