İnce barsak hastalıklarında metilselüloz, düşük konsantrasyon baryum, laktülozdan oluşan oral kontrast ile yapılan MR enterografinin tanısal değeri
Diagnostic value of MR enterography with oral contrast agent composed of methylcellulose, low-dose barium and lactulose in small bowel diseases
- Tez No: 428443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ALGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: İnce barsakların değerlendirmesinde günümüzde en çok tercih edilen yöntem Manyetik Rezonans (MR) Enterografidir (MRE). Optimal bir enterografik incelemede yeterli ince barsak distansiyonunun sağlanması çok önemlidir. Ancak hangi kontrast maddenin MRE için optimal olduğu henüz kesinleşmemiştir. Biz bu çalışmada yeni bir oral kontrast madde karışımı ile yapılan MRE tetkikinin tanısal değeri, güvenirliliği ve teknik kalitesini göstermeyi ve böylece günlük rutin pratikte uygulanabilir bir MR protokolü oluşturmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Haziran 2010-Kasım 2012 tarihleri arasında ince barsak hastalığı ön tanılarıyla çekilen 185 MRE tetkikinde su, laktüloz, düşük doz baryum sülfat-sorbitol ve metilselüloz karışımdan oluşan yeni bir oral kontrast madde karışımı kullandık. Görüntüler iki gözlemci tarafından, iki kez lüminal distansiyon, barsak duvarının çevre dokudan ayrımı, tutulum varlığı, duvar kalınlaşması, yağ baskılı T2A görüntüde hiperintensite, kontrastlı T1A görüntüde patolojik kontrastlanma varlığı açısından skorlandı. Ayrıca bu parametreler ışığında konsensus skorlaması yapıldı. Gözlemciler arası ve gözlemci içi uyum istatiksel olarak hesaplandı. Konsensus skorlamalarıyla, altın standart yöntem olarak kabul edilen endoskopik inceleme±biyopsi uygulanan 88 hastanın MRE tetkiki ile arasındaki korelasyon araştırıldı. 83 hastanın MRE tetkikinin aktif inflamatuar barsak hastalıklarını saptamadaki duyarlılık, özgüllük oranları, pozitif ve negatif prediktif değerleri altın standart yöntem ile karşılaştırılarak saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Recently, MR (Magnetic Resonance) Enterography (MRE) has been the most preferred technique for small bowel imging. Adequate small bowel distansion is essential for an optimal enterographic examination. However, which oral contrast agent is the best for MR Enterography examination is not clear yet. The purpose of this study was to show the diagnostic value, reliability and technical quality of a new mixed oral contrast agent in MRE; thus to develop a MRE protocole, applicable in daily routine practice. MATERIALS AND METHODS: Between June 2010-November 2012, we used a new mixed oral contrast agent composed of water, lactulose, low-dose barium sulfate-sorbitol, methylcellulose in 185 MRE examination with pre-diagnosis of small bowel diseases. Images were evaluated by two radiologists, for twice. Each segment was evaluated for luminal distension (LD), distinction from the surrounding tissue, involvement, wall thickening, hyperintensity on fat-saturated T2W images and pathological contrast enhancement on post-contrast T1W images. A consensus scoring was made in the view of these findings. Interrater and intrarater agreement values were obtained statistically. The correlation between MRE and endoscopic examination±biopsy findings, accepted as gold standart method, applied for 88 patients was evaluated. Sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive values of MR enterography for active inflammatory bowel disease was calculated, using the gold standart method as a reference standard.