Investigating the effects of pure gallic acid in wound healing
Saf gallik asidin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 428469
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AYDIN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yara iyileşmesi, etkili bir doku ortamının oluşturulması için bir çok biyolojik yapının (hücreler, sitokin, enzim, büyüme faktörleri ve hücre dışı matris bileşenleri) aktivasyonunu içeren, karmaşık bir süreçtir. Doku yaralanmaları tedavisinde geleneksel ve geleneksel olmayan bir çok yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Acacia nilotica bitkisinde bulunan bir organik asit olan gallik asit molekülünün, NIH3T3 fare fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksisitesi ve hücre göçüne olan etkileri kolorimetrik yöntemler ile araştırılmıştır. Ayrıca, gallik asidin Staphylococcus epidermidis'e karşı antibakteriyel aktivitesi, antibakteriyel duyarlılık testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Staphylococcus epidermidis, yarada koloni oluşturarak enfeksiyona neden olan ve yara iyileşme sürecini geciktiren en yaygın bakterilerden biridir. Sonuçlarımız, galik asidin in vitro yara modellerinde yara iyileşmesini teşvik eden ve antibiyotiklerle kıyaslanabilecek derecede antimikrobiyal özelliğe sahip bir molekül olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex process that involves the activation of biological pathways to generate an effective tissue environment containing cells, cytokine, enzymes, growth factors, and extracellular matrix components. The phases of wound healing describe the organism reaction to injury. Tissue injury can be cured in various ways using traditional and conventional methods of wound treatment. Staphylococcus epidermidis, gram positive bacteria, is one of the most commonly known bacteria to colonize wounds, cause infection, and delay the wound healing process. In this study, gallic acid which is an organic acid naturally found in Acacia nilotica plant was investigated in its pure powder form for its cytotoxic and cell migratory activities on NIH3T3 fibroblast cells by using colorimetric assay. Antibacterial activity of gallic acid against Staphylococcus epidermidis was evaluated using antibacterial susceptibility assay. Our results show that gallic acid is a biocompatible therapeutic with antimicrobial properties that promotes wound healing in in-vitro wound models.