Success factors for global strategic alliances
Stratejik şirket evliliklerinde başarı faktörleri
  1. Tez No: 42847
  2. Yazar: NEJAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAYESTE DAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Öz Stratejik şirket evlilikleri, devamlı bir değişim içinde olan iş dünyasında, yeniliklere ve gelişimlere uyum sağlamada önemli bir çare olarak görülmektedir. Bu evlilikler bazen teknoloji olarak önde giden firmaları yakalamak, bazen firmaların birbirini tamamlayan yönlerinden faydalanarak sinerji oluşturmak, bazen de başka pazarlara girerken ilk giriş maliyetlerini düşürmek amacıyla yapılmaktadır. Bu evliliklerin ardındaki amaç ne olursa olsun, başarıları oluşumlarındaki kimyasal birleşimlere, hedeflerdeki uyuma, şirketlerin becerilerine ve isteklerine bağlıdır. Bu çalışma stratejik şirket evliliklerinde önemli görülen iki konuyu basan faktörlerini gözönüne alarak incelemektedir. 1- Stratejik ortaklıklarda güç dengeleri, çoğunluk ve azınlık hisseleri 2- Hükümetlerin şirket evliliklerini teşvik çabalan. Avrupa Topluluğu'nda bilişim teknolojilerini geliştirme çabalan ilave bir çalışma olarak sunulmuştur. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Strategic alliances are seen as a way of coping with the ever changing environment by the firms and governments. Some of them are formed in a hurry to catch the others in the forefront, some of them are voluntarily built to produce synergy by joining complementary forces, and some of them as a must to overcome the entry barriers to other markets. Whatever the reasons for forming the alliances, their success depends on the chemistry and harmony of goals, objectives, capabilities and willingness of the involved parties. This research attempts to analyze two important issues by building on the general success factors of an alliance : 1- The strategic power balance in an alliance, majority vs equal shares of partners in the alliance. 2- The role of governments in stimulating strategic alliances. A case study of the information technology will be provided. m