Valuation of inventories in Turkish and European Community legislations
Türk ve Avrupa Topluluğu kanunlarında stokların değerlendirilmesi
- Tez No: 42848
- Danışmanlar: NAZIM HİKMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Öz Stokların değerlendirilmesi ile ilgili Son giren İlk çıkar, İlk giren İlk çıkar, ve Ağırlıklı ortalama metodları daha popüler ise de, bunların dışında da farklı konumlarda ki şirketler tarafından kullanılan bir çok metod vardır. Ancak bu metodların her biri stoklan ve satılan malların maliyetini farklı değerlendirdiklerinden, çeşitli brüt kar neticeleri verir. Ancak temelde vergi toplama gayesi ile devletler bütün metodların kullanımına izin vermezler. Türk firmalar için ise yerel kanunlar ve ileride muhtemelen Avrupa Topluluğu kanunları bu konuda bağlayıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although there are three popular methods, Last in First out, First in First out and Weighted average, about inventory valuation, there are in fact many other methods used by companies in different environments. Each method, however yields different values for inventories and cost of goods sold, and thus reflect different gross profits. Governments with the primary aim of tax collection does not allow all methods to be used, and therefore specifies the circumstances for each method to be used. For Turkish companies' it is the local legislation and some what the European Union's legislation which still bounds, or may bound in the future. m