Automatic characterization and analysis of the anatomical changes in lungs caused by airway diseases using high resolution computed tomography scans
Akciğerlerde hava yolu hastaliklarindan kaynaklanan yapisal değişikliklerin yüksek çözünürlüklü tomografi ile otomatik karakterizasyonu ve analizi
  1. Tez No: 428473
  2. Yazar: EMİNE DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Akciğer hastalıkları; dünyadaki ölüm oranlarının artma sebeplerinin başında gelmektedir. Özellikle astım akciğerlerde büyük ve küçük havayollarını önemli derecede etkileyen ve oldukça yaygın olan bir akciğer havayolu rahatsızlığıdır. Bundan dolayı son zamanlarda akciğer hastalıklarının altında yatan mekanizmanın ne olduğunu anlamak ve tedavilerin etki alanını artırmak için bu hastalıkların girişimsel olmayan yöntemlerle incelenmesi önemli bir araştırma alanı olmuştur. Astım tam tedavi edilebilen bir hastalık olmadığı için, kontrol altına alınması son derece önemlidir. Astımın kontrol altına alınmasında ve tedavisinde büyük hava yolları kadar küçük havayolları da önemli bir role sahiptir. Küçük hava yollarındaki inflamasyonun değerlendirilmesine yardımcı olmak için yeni görüntüleme sistemlerinin, farmakolojik ilaçların ve fizyolojik ölçüm sistemlerinin geliştirilmesi oldukça güncel bir öneme sahiptir. Bu doktora tezi kapsamında; astım hastalarının akciğerlerinde meydana gelen yapısal değişiklikler yüksek çözürlüklü tomografi (HRCT) görüntüleme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Özellikle tedavi süresince ilaç kullanımına bağlı olarak hava yollarında ve akciğer parankimal dokusunda meydana gelen değişimleri incelemek için tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırma yapılarak ilaç etkinliği araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar geleneksel astım tanı testleri ve akciğer solunum testleri ile karşılaştırılmıştır. HRCT görüntülerinin analizi için ileri derecede görüntü işleme yöntemlerini kullanılarak bilgisayar tabanlı bir algoritma geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary diseases are one of the major reasons leading to increasing morbidity around the world. Especially asthma is the one of the most prevalent chronic pulmonary airway disorder and affects significantly central and peripheral (small) airways. Thus, noninvasive examination of the pulmonary diseases has become a great research interest area in attempt to find out what are the mechanisms of diseases and increasing of therapeutic impact factor. On the other hand, since asthma is not curable, it should be managed effectively. Small airways have also important role as well as central airways for the asthma management and treatments. Particularly the evaluation of the small airways inflammation for the asthma patients has great novelty in current imaging detection systems, coupled with innovation in pharmaceuticals to target inhaled drugs to this region, and physiological systems. Hence, in the scope of this dissertation, the structural changes in lungs caused by asthma have been analyzed using by high resolution computed tomography scans. Especially, the effectiveness of the drug has been investigated during treatment period with analyzed and compared small and central airway and lung parenchymal changes for pre and post treatment based on drug. Then obtained results were compared with traditional asthma diagnosis and pulmonary function tests. A computer aided algorithm was developed using by advanced image processing methods for analyzes of the HRCT scans.