Development of web-based expert system with machine learning algorithms for remote diagnosis
Uzaktan teşhis için web tabanlı uzman sistemin makina öğrenme algoritma ile geliştirmesi
  1. Tez No: 428474
  2. Yazar: SHAHRIAR SHAMIL UULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'de sağlık sistemi hekimlerin eksikliği, boğulmuş hastaneler, uzak bölgelerde ekipman eksikliği ve mülteci sayısının artmasından dolayısı bazı zorluklarla karşılaşmaktadır. Tez çalışmasının amacı hastanelerde doktorlara yardım edebilecek web-tabanlı beyaz-kutu makine öğrenme algoritmalara dayalı bir teşhis ve tanı sistemi geliştirmek. Genel olarak bu doktora tezi üç parçadan oluşmaktadır; ilk bölümde, belirli mide hastalıkları teşhis ve tanısını sağlayan ve doktorlara yardımcı olacak, RDSMED adında medikal sistemi geliştirmek. İkinci bölümde ise, mide bozuklukları sınıflandırılması için beyaz-kutu tipindeki makine öğrenme algoritmalarında en uygunu tespit edip onları RDSMED sisteme uygulama. Son bölümde ise belirlenen mide hastalıkları veri-seti üzerinden yaygınlık ve kritik faktör analizini gerçekleştirmek. Tanı için kullanılan hastalardan alınan gerçek veri setidir, içinde 1041 örnek, beş çeşit mide hastalıkları ve 24 adet parametreden oluşmaktadır. Kıyaslama çalışmaları sırasında sırasıyla lojistik modeli doğruluk değeri 98% ve p-değeri
Özet (Çeviri)
Turkish healthcare is facing challenges due to factors such as lack of physicians, medical equipment, overwhelmed hospitals, and increased number of refugees. The aim of the thesis is to develop a web-based clinical decision support system for stomach disorders based on white-box machine learning algorithms. The research work consists of three parts: i) developing a medical system called Remote Diagnosis and Support Medical System (RDSMED), ii) identifying feasible white-box algorithms for the prediction and classification of stomach disorders, and iii) performing statistical data analysis for prevalence and critical factor analysis. For the study, a medical dataset with over 1000 instances and 24 attributes for five stomach disorders were used.