Türkiye'de Karaçam (pinus nigra L.) varyetelerinin kimyasal açıdan karakterizasyonu
The Chemical characterization of pinus nigra (pinus nigra L.) varieties of Turkey
  1. Tez No: 83193
  2. Yazar: NURAL YILGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ürünleri Kimyası ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Türkiye'de Karacam (Pinus nigra L.) Varyetelerinin Kimyasal Açıdan Karakterizasyonu Türkiye'de doğal olarak yetişen iki önemli Karaçam varyetesinin kimyasal karakterizasyonunun belirlenmesine yönelik bu araştırmada, Pinus nigra var.pallasiana ile Pinus nigra var. piramidata odunları kimyasal bileşimleri açısından incelenmişlerdir. Araştırma materyali olan örnekler, her iki varyetenin doğal olarak yetiştiği Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü sınırlan içerisinde bulunan Tavşanlı Vakıf Ormanından alınmıştır. Ayrıca Pinus nigra var. pallasianaya ait örnekler, karşılaştırmasının yapılabilmesi amacıyla, yine doğal olarak yetiştiği ikinci bir bölge olan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırlan içerisinde bulunan Yılanlı Orman İşletmesinden alınmıştır. Çalışmada örnekler, kimyasal özellikleri açısından incelenerek, varyeteler arasında önemli sayılabilecek farklılıklann bulunup bulunmadığı konusunda araştırılmışlardır. Bu amaçla önce temel odun analizleri yapılmış, daha sonra polisakkarid bileşimleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca elektron mikroskobu ile de incelenerek, varyeteler arasında anatomik açıdan belirgin bir farklılığın bulunup bulunmadığı araştınlmıştır. Temel odun bileşenleri açısından bakıldığında, Tavşanlı Bölgesinden alınan 1 nolu var.pallasiana örneği dışındaki diğer örneklerin tümünde, lignin değerlerinin, iğne yapraklı ağaç odunlannda olması gereken değerlerin oldukça altında bulunduğu belirlenmiştir. Farklı iki bölgeden alman ve iki farklı varyeteye ait olan dört örneğin lignin değerlerinin birbirlerine çok yakın olduklan gözlenmiştir. Çözünürlük değerlerine bakıldığında İse, yine bölgesel açıdan veya varyeteler açısından belirleyici olabilecek önemli farklılıklann bulunmadığı gözlenmiştir. Holoselüloz verimlerinin, var.pallasiana örneklerine göre, wax. piramidata örneklerinde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, var.piramidata örneklerinin, odun, holoselüloz ve alfaselüloz pentozan değerlerinin var.pallasiana örneklerine göre daha düşük değerlere sahip oldukları belirlenmiştir. XIHer ağaca ait odun, holoselüloz ve alfaselüloz örnekleri, polisakkarit bileşimlerinin belirlenmesi amacıyla, triflorasetik asit (TFA) yöntemine göre hidroliz edilmişlerdir ve hidroliz sonrası elde edilen monomer şekerler, iyon değiştirici kromotografi yöntemiyle çalışan şeker analizatöründe belirlenmiştir. Monomerlere ait değerlere bakıldığında, vaı.piramidata örneklerinin, var. pallasiana örneklerine göre daha yüksek mannoz ve daha düşük ksiloz değerlerine sahip oldukları gözlenmiştir. Polisakkarit bileşimin detaylı bir şekilde incelenmesiyle \ax.piramidata örneklerinin, var. pallasiana örneklerine göre daha yüksek galaktoglukomannan içeriğine sahip olduğu, var. pallasiana örneklerinin ise daha yüksek arabinoksilan değerlerine sahip oldukları gözlenmiştir. EDXA tekniğiyle kül bileşenleri incelenen örneklerde, değişikliğin farklı bölgelerden alınan örnekler de az da olsa bulunduğu, varyeteler açısından önemli sayılabilecek bir farklılığın bulunmadığı saptanmıştır. Elektron mikroskobu yardımıyla incelenen ve fotoğrafları çekilen örneklerde anatomik açıdan varyetelere özgü olarak nitelendirilebilecek bir farklılığa rastlanmamıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Chemical Characterization of Pinus nigra (Pinus nigra L.) varieties of Turkey In this study, Pinus nigra Arn.ssp. pallasiana var. pallasiana and Pinus nigra ssp.pallasiana var.pyramidata, two important varieties of black pine growing naturally in Turkey were investigated with regard to the chemicel composition of their woods. The samples were taken from the forest of Tavşanlı region in Kütahya district. The small forest area known as“Vakıf Ormanı”is a region of the world where the variety piramidata occurs only in a single stand, mixed with the variety pallasiana. Additionally, Pinus nigra var. pallasiana samples were also taken from the forest of Yılanlı region in Muğla district to compare the same variety from two different growing sites. The wood samples were examined and compared to find out differences between two varieties of black pine with regard to the chemical composition of their woods. For this purpose firstly, the essential chemical analyses were carried out and then in detail the polysaccharide composition of two varieties were examined. Additionally, to reveal anatomical diferences between the two varieties of black pine, the wood samples were examined on the scanning electron mikroscope. In terms of the basic chemical components of wood, lignin contents of all samples, except one of the sample wax. pallasiana taken from Tavşanlı, were determined below average lignin content of coniferous. Significant differences were not found in the solubility values of all wood samples with regard to region and variety properties. It was clearly seen that the holocellulose yields of Pinus nigra yzx.pyramiaata were higher than that of var. pallasiana. Otherwise the same variety had a lower pentosan yields than that of var. pallasiana. XIII T.CTOKSEKCAll of the extracted wood samples, holocellulose and alphacellulose samples were hydrolysed using trifluaracetic acid in different ways suitable for polyoses or cellulose. Then automated sugar analysis by ion-exchange chromatography was applied on hydrolyzates to determine sugar and respective polysaccharide composition of the samples. When the monomer sugars were compared, it was found out that mannose content of var.pyramidata was higher than that of var.pallasiana. On the other side arabinose content of var.pallasiana was higher than that of var.pyramidata. After examining the composition of polysaccharides of all the samples, it was revealed that var pyramidata samples had a higher galactoglucomannan content but lower arabinoksilan content. Furthermore, the ash components of all the samples were examined by EDXA technique. The results showed that there was a little difference according to the regions, but no significant difference according to the varieties. Finally, samples were examined by electron microscope and their micrographs were taken in order to examine whether each variety had a spesific anatomical structure properties or not. But it was not observed any anatomical differences between two varieties of black pine. XIV