Synthesis and characterization of Bi3+, La3+, Y3+ and Zn2+ substituted M-type hexaferrites
Bi3+, La3+, Y3+ and Zn2+ katkılanmış M-tipi hekzaferritelerin sentez ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 428483
  2. Yazar: ISMAİL ALHASSAN AUWAL
  3. Danışmanlar: Prof. ABDULHADİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında metal iyonu (Bi3+, La3+, Y3+ and Zn2+) katkılanmış M tipi hexaferritler 3 farklı yöntemle sentezlenmiştir: katı hal yöntemle (BaBixLaxF12-2xO19), birlikte çöktürme yöntemi ile (SrBixFe12-xO19) and sol-jel auto yakma yöntemiyle (SrBixLaxF12-2xO19, SrBixLaxYxF12-3xO19, BaBixLaxYxF12-3xO19, Sr1-xLaxFe12O19 ve Ba1-xZnxFe12-O19). Katkılanan metal iyonlarının, M-tipi hekzaferrit'in, yapısı, morfolojisi, katyon dağılımı, hyperfine etkileşimi,manyetik, optic ve elektriksel özellikler üzerine etkisi, X-ışınları kırınım difraktometresi (XRD), Kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), Taramalı electron mikroskop'u, Titreşimli ürün manyetometresi, UV-VIS spectroskopisi, Mössbauer spektroscopisi ve Impedance spektroskopi teknikleri kullanılaral araştırılmıştır. Bu çalışma göstermiştir ki, sentezlenen ürünlerin hepsi tek faz.manyetoplumbata yapısında olup, manyeto-kristal anizotropilerinin (Ha) 16,200 Oe nin üzerinde olmasından dolayı sert magnettirler.Bi ve Zn katkılanmış ürünlerin manyetizma değerlerinde hatırı sayılır bir artış olduğu gözlenmiştir. Ayrıca SrBixLaxYxF12-3xO19'un en yüksek doyum mıknatıslanma (Ms), yüksek remanans ve düşük koersiviteye sahip olduğundan dolayı yüksek yoğunluklu manyetik kayır uygulamalarında kullanılabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca elektriksel karakterizasyon çalışmaları göstermiştir ki, sentezlenen ürünler, yalıtkan, yarıiletken ve mikrodalga absorplayıcı malzeme olarak kullanılabilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this master study, metals (Bi3+, La3+, Y3+ and Zn2+) substituted M-type hexagonal ferrites nanomaterials were synthesized through three different methods; solid state (BaBixLaxF12-2xO19), co-precipitation (SrBixFe12-xO19) and sol gel auto combustion (SrBixLaxF12-2xO19, SrBixLaxYxF12-3xO19, BaBixLaxYxF12-3xO19, Sr1-xLaxFe12O19 and Ba1-xZnxFe12-O19). Influence of the substituted metals on the structure, morphology, magnetic properties, hyperfine interaction, cation distribution, optical behavior and electrical conductivity of the products were studied using X-ray diffraction (XRD), Furrier transformed infrared (FT-IR), Scanning electron microscopy (SEM), Vibrating sample magnetometer (VSM) Diffuse reflectance UV-VIS spectroscopy, Mössbauer spectroscopy, Impedance spectroscopy respectively. The result of the study, revealed that, all the synthesized products exhibits single phase magnetoplumbite structure, are magnetically hard materials owing to high magnitudes of magneto-crystalline anisotropy (Ha) above 16,200 Oe. Appreciable improvement in magnetization was observed from VSM analysis especially in Bi and Zn substituted ferites. According the results, our samples (especially, SrBixLaxYxF12-3xO19) demonstrated high saturation magnetization, high remanence and low coercivity, which makes it suitable for high density magnetic recording application. Furthermore, electrical characterization indicated that the new products could be a good candidates for use as semiconductors, insulators and as microwave absorbers.