A proposed analytical model for order picking operations in multiple horizontal carousel storage system
Birden fazla yatay karuzel depolama sısteminde sipariş toplama operasyonu için analitik model önerisi
- Tez No: 428482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada birden fazla yatay karuzel ürün depolama ve sipariş toplama sisteminde sipariş toplama işlemi için analitik model sunuyoruz. Yatay karuzel sistemleri endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Belirli varsayımları göz önünde bulundurarak birden fazla olan yatay karuzel sistemlerinde sipariş toplama işleminin beklenen değerini veren analitik model geliştirilmiştir. Ürünlerin beklenen toplama süresini bulmak için istatiksel yöntemler kullanılmıştır. İstatiksel yöntemlerden sırasıyle, karuzelin ürünleri toplama için maximum dönme süresini bulmak için sıralama istatistiği kullanılmıştır. Ayrıca, karuzel kapılarının ürün toplayıcının önünde her seferinde durması ve yeniden başka kapının gelmesi için giden zaman kaybı hesaba alınmıştır. Karuzellerin durma/kalkma süresini bulmak için olasılık istatistiğinden malum olan doluluk promlemi yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra, analik ve simulasyon modellerini kurarar iki modelinde performans sonuçları analizleri yapılmıştır. Veri karşılaştırmaları ile birlikte istatiksel analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar analitik modelin simulasyona göre daha dayanıklı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we present analytical model for order picking process in multiple horizontal carousel storage and retrieval system. Horizontal carousel systems are widely used in industrial applications. Carousel systems are kind of parts-to-picker warehousing system with high rates of return on investment, optimal storage density, full inventory control, low floor space of storing, user friendliness, modularity and easiness and swiftness of access to all stored inventories that aim efficiently and timely delivery of products to its customers. Under certain assumptions an analytical model and simulation models were developed to find the expected order picking time in multiple horizontal carousel system. Order statistics and occupancy problems are used in modeling the analytical model. The key advantage of the employed analytical model is the considerable reduction of time and money for companies. A presented model helps management to make decisions and perform analysis more easily and quickly compared to simulation models. We made analysis of the performance results of the analytical and the simulation models. Statistical analysis along with the data comparisons have been carried out. The results, showed the robustness of the analytical model versus the simulation model.