Confidentiality and integrity of evaluation and placement of multiple choice examination systems
Çoktan seçmeli sınav sistemlerinin değerlendirmesinin ve yerleştirmesinin gizliliği ve bütünlüğü
- Tez No: 428485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN HALUK AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı kağıt tabanlı çoktan seçmeli sınav sistemlerinin değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinin üçüncü şahıslar tarafından da denetimini sağlamak, denetim sırasında sınava giren kişilerin gizliliğini korumak ve çevrimiçi saldırıların ve kötü niyetli sınav merkezi çalışanlarının sisteme karşı olan tehditlerinin etkisini azaltmaktır.Proje çerçevesinde, veri tabanını bulut üzerine taşınacak, uygulama ve diğer sunucular yerelde kalacaktır. Veri tabanının güvenliği, gizliliği ve bütünlüğü kriptografik yöntemlerle sağlanacaktır. Elektronik imzalar ile sitemdeki işlemleri gerçekleştiren yöneticilerin işlemlerinin sorgulanabilir olması sağlanacaktır. Değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinin kişisel bilgileri açığa vermeden, güvenli, bütünlüğü sağlanmış ve hesap verebilir bir konuma getirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışma, yapılan ön çalışmanın geliştirilmesi ve güvenliğin, bütünlüğün ve hesap verebilirliğin yerleştirme işlemlerine de uygulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is adding third parties for the evaluation and placement process of paper pased multiple choice examination systems for audition and protecting the confidentiality of the examinees during the auditing process and reducing the effects of threads by on-line attackers and malicious clients of the examination center to the examination center systems.In this study, the database will be deployed into cloud, application server and other servers will be remain in the local site. The security, confidentiality, and integrity of the database will be provided with cryptographic methods. With the help of electronic signatures, the actions of the administrators, who are performing the operations on the system, will be ensured that they can be interrogable.Evaluation and placement processes are planned a secure, integrated and accountable format for examination center and examinee without revealing the privacy of examinees. This study is the improvement of preliminary work so that the security, integrity and accountability is also applied to the placement process.