Serum magnezyum tayin yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 24360
  2. Yazar: SEVDİYE ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Magnezyum organizmadaki birçok fizyolojik ve biyokimyasal olaya katılan önemli bir intrasellüler katyondur. Vücut dokuları, vücut sıvıları ve kan hücrelerinde bulunan magnezyum, birçok hayati fonksiyonun devamında direkt veya dolaylı yollardan etkilidir. Vücudun gelişmesi, protein sentezi, nöromüsküler aktivite, kalp kasılması immun yeterlilik ve ruhsal dengenin sağlanmasında magnezyum iyonlarının varlığı gereklidir. Vücut magnezyum düzeyi hakkında bilgi edinmek için serum magnezyu munun ölçülmesi en tercih edilen yoldur. Bu çalışmada 4 yöntem kullanarak 54 sağlıklı kişinin serum magnezyum konsantrasyonlarını saptadık. Bunlar, Titan Sarısı -1 (TS-1), Titan Sarısı- 2 (TS-2), Metil Timol Mavisi (MT) ve Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi (AAS) yöntemleridir. Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi, magnezyum ölçümleri için oldukça hassas olmakla birlikte pahalı olması nedeniyle bazı laboratuvarlarda bulunmaz. Bu çalışmanın amacı, 3 spetrofotometrik yöntem arasından AAS kadar hassas, fazla zaman almayan ve kolaylıkla uygulanabilen bir yöntem geliştirmekti. Bu çalışmada, TS-1, TS- 2 ve MT yöntemleri ile elde ettiğimiz ortalama serum magnezyum değerleri sırasıyla, % 2.08^0.02 mg, % 1.97Ç0.02 mg ve % 1.93+0.02 mg iken AAS ile elde edilen ortalama serum magnezyum konsantrasyonu % 1.95+-0.02 mg olarak bulundu. AAS ile diğer yöntemler arasındaki korelasyon katsayıları, TS-1 yönteminde (r=0.549), TS-2 yönteminde (r=0.635) ve MT yönteminde (r=0.716) ' dır.-4-3 = Her 4 yöntemle saptadığımız bulgular yayınlarla uygunluk göster mektedir. Ayrıca 3 spektrofotometrik yöntem ile saptadığımız bulgular alternatif yöntemimiz olan AAS yöntemi ile saptadığımız bulgulara yakındır. Sonuç olarak, serum magnezyum tayinlerinde AAS yerine TS-1, TS-2 ve MT yöntemlerinin güvenilir bir şekilde kullanılabi leceğini söyleyebiliriz. Bu 3 spektrofotometrik yöntem arasında MT yöntemi, çözeltilerinin kolay hazırlanması, fazla zaman almaması, çok düşük bir serum örneğinde analizlerin mümkün olması ve hazır kit çözeltilerinin kullanımına olanak sağlaması gibi avantajlara sahip olduğu için tercih edilen bir yöntem olmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Magnesium is an intracellular cation that takes place in many important physiological and biochemical reactions of the living organism. Magnesium which is present in body tissues, body fluids and blood cells is directly or indirectly effective on maintenance of certain life functions. The presence of magnesium ions is necessary for body development protein synthesis, neuromuscular activities, contraction of heart muscle, immunological sufficiency and for obtainin mental balance. The most preferred way for getting information about the body magnesium level is the measurement of the serum magnesium level. In this study, serum magnesium levels of 54 healthy individuals were determi ned by the use of 4 different methods. These were^ Titan Yellow -1 (TS -1), Titan Yellow-2 (TS-2), Methyl Thymol Blue (MT) and Atomic Absorption Spectrophotometer (AAS) methods. Although Atomic Absorption Method is quite sensitive for magnesium analysis, it is not found in some laboratories because of its high price. The purpose of this study was to improve a method among the 3 spectrophotometry methods mentioned, which is quick simple and as sensitive as the AAS method. In this study, the average serum magnesium levels obtained by TS-1, TS-2 and MT methods were found to be % 2.08+.0.02 mg.,% 1.97+0.02 mg. and % 1.93+0.02 mg., respectively. Whereas the average serum magnesium concentration was found to be % 1.95+-0.02 mg. by the AAS method. The correlation coefficients between AAS and TS-1, TS-2 and MT methods were found to be (r=0.549), (r=0.635) and (r=0.716), respectively.= 4-5- The results of the study by using the 4 different methods seem to be compatible with the results given in related literature. It was also found that the results obtained by using the 3 spectrophotomet ry methods were similar to the results of the AAS which was cho^an as the alternative method in this study. As a result, it can be stated that T3 -1, TS-2 and MT methods can be confidentially used instead of AAS in serum magnesium analysis. Among the 3 spectrophotometric methods, MT method should preferred because of the advantages like the simplicity in preparing its working solutions, its rapidity, being possible to work with very small amount of serum samples and giving the opportunity to work with ready- made kit solutions.