Liberalizmden sosyal reform düşüncesine: 19. yy İngiliz, Amerikan ve Fransız siyasal düşüncesinin kurumsal ve entelektüel dönüşümü
From liberalism to social reform thought: Institutional and intellectual transformation of 19th century English, American and French political thought
- Tez No: 428513
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ AÇIKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu çalışmada, Klasik Liberalizmin 19.yy sonunda Sosyal Liberalizm'e evirilmesi üç ülke deneyimi üzerinden irdelenmektedir. Liberalizmin gelişimine büyük katkıda bulunan İngiltere, ABD ve Fransa üzerine odaklanan çalışma, ülkelerdeki klasik dönem liberalizmin hem entelektüel hem de kurumsal gelişimini analiz etmekte ve böylece ülkelerin özgün liberalizm yorumlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada çalışma birbirine geçişleri olan iki hat üzerinden ilerlemektedir. Hatlardan biri liberalizmi ideoloji olarak benimseyen ve savunan siyasal partilerin gelişimleridir, ikincisi ise partiler ile yakın ilişki içinde bulunan entelektüellerin ve düşünürlerin çalışmalarıdır. Bu iki hat sayesinde dönüşümün hem entelektüel hem de kurumsal boyutları ile anlaşılması hedeflenmektedir. Çalışmanın sonucunda ülkelerin liberalizm deneyimlerindeki farklılıklarının, sosyal reforma yönelmelerini de şekillendirdiği ve neticede sosyal reform pratiklerinin benzerlik gösterse dahi her ülkedeki tartışmaların farklı bir seyir izlediği sonucuna varılmıştır. Öyle ki, İngiltere'de dönüşümün öncülüğünü ekonomistler yaparken, Amerika'da siyaset bilimcileri ve hukukçular, Fransa'da ise sosyologlar yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the evolution of Classic Liberalism to Social Liberalism is investigated by focus on experience of three countries. In this manner, thesis especially focus on England, USA and France that most contribute to development of liberalism and analyze both intellectual and institutional improvement of classic liberalism in these countries, thus it is aimed to reveal their authentic liberalism interpretations. In line with this objective, study proceeds on two intertwined paths. One of the paths is the investigation of political parties that adopted and defended liberalism as ideology and the other path is scrutinizing of works of intellectuals and thinkers who had a close relationship with those parties. Due to these paths, the intellectual and institutional aspects of liberalism's evolution are found out. In conclusion, it is revealed that, diverse liberalism interpretation of countries gave form to their social reform experiences. Although, their social reform programs resembled each others, countries confronted with their liberalism traditions by a unique way. While, in England, pioneers of transformation of liberalism were economists, in USA these were political scientists and lawyers and in France sociologists were in charge.