The Theory of political obligation in Hobbes
- Tez No: 13837
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT HASSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Hobbes'un siyasal yükümlülük kuramı, liberalizmin kuramsal ve pratik olarak yaşadığı ikilemi ve bu ikilemin sonucu olarak geçerli bir siyasal yükümlülük kuramı ol uştur amamasını açıklığa kavuşturmak amacıyla incelendi. Bu incelemede siyasal düşünce yorumlarına ilişkin iki temel yaklaşım ele alındı ş içsel ve dışsal ya da tarihsel yaklaşımlar. Bu. yaklaşımlar arasında, Hobbes'un siyasal yükümlülük kuramı açısından bir karşılaştırma yapıldı. îçsel yaklaşımın, liberal düşünceyi anlamak açısından Hobbes'un önemini vurgulayabi lecek bir perspekti-Fe sahip olmadığı, bunun ancak tarihsel bir yaklaşım içinde dile getirilebileceği savunuldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Hobbes's theory o-f political obligation is examined in order to reveal the dilemma o-f liberal tradition in theory and practice, and the reasons why liberalism cannot create a valid political obligation theory. In examining Hobbes's political thought, two basic approaches related to an interpretation o-f political thought are considered! internal and external or historical. A camparision is made between these two approaches which attepmt to explain his theory o-f political obligation. It is argued that internal approach is not adequate for emphasizing Hobbes's importance in the liberal tradition and that only historical approach can realize it.