Örme konfeksiyonda kumaş eni ile kumaş ve model türlerinin pastal resmi verimliliğine etkileri
Effects of fabric width and types and models of fabric on cutting placement plan efficiency
- Tez No: 428512
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DURU BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmada örme üst grup giysilerden altı farklı model seçilmiştir. Modellerin kalıp sayılarının ve kalıp yapılarının farklı olmasına dikkat edilmiştir. Bu modellerin, üç farklı kumaş eninde ve dört farklı kumaş türünde, Gemini Nest Expert programı kullanılarak kesim yerleşim planı (pastal resimleri) hazırlanmıştır. Böylece her bir model için farklı on iki adet pastal resmi elde edilmiştir. Daha sonra bu altı modelin işlem süreleri zaman etüdü ile belirlenmiştir. Bu çalışmada her bir proses için ayrı ayrı 10'ar ölçüm (sürekli ölçme tekniği) yapılarak ortalama alınmıştır. Ardından ortalama değerlere % 25'lik tolerans payı eklenerek her işleme ait standart zamanlar belirlenmiştir. Modellere ait ikinci kalite oranları da tespit edilerek, pastal resmi verimliliklerinin yanı sıra birim hammadde maliyeti ve birim ikinci kalite maliyetleri de hesaplanmıştır. Model türü, kumaş eni ve kumaş çekme değerleri bağımsız değişkenler, pastal resmi verimliliği, birim işlem süresi, birim hammadde maliyeti ve birim ikinci kalite maliyeti ise bağımlı değişkenler olarak seçilmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistiksel analiz programında analiz edilerek, yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, six different models has been chosen from knitting top clothes. Different pattern numbers and pattern forms have been taken into consideration in choosing models. Cutting placement plans of these models have been prepared according to three different fabric width and four different fabric type by using Gemini Nest Expert program. Thus, twelve different cutting placement plans have been obtained for each model. Then, processing time of these six models has been defined. Time study for defining processing time has been made according to measuring technique. 10 measurements have been carried out separately for each process and the average has been taken. Then, standard time for each process has been calculated by adding 25 % margin of tolerance to average values. Second quality rates of the models have been determined and raw material cost and second quality cost for each unit have been calculated besides cutting placement plan efficiency. Type of the model, fabric width and fabric shrinkage value have been chosen as independent variables, and cutting placement plan efficiency, processing time of each unit, raw material cost and second quality cost for each unit have been chosen as dependent variables. This data has been interpreted on SPSS that is a statistical analysis program.