İktisadi büyüme sürecinde yatırımlara yönelik devlet yardımlarının etkinliği : Türkiye uygulaması
Effectiveness of state aid for investments in the process of economic growth : Turkish case
  1. Tez No: 428525
  2. Yazar: MEHMET AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
İktisadi büyüme kavramı, iktisat biliminin bir bilim dalı olarak ortaya çıkışından günümüze kadar geçen süre zarfında iktisadi çalışma konuları içerisinde önemli bir yer edinmiştir. Özellikle Birinci Dünya Savaşı boyunca savaşa taraf olan ülkelerin yaşadıkları iktisadi ve toplumsal yıkım, savaş sonrası dönemde kendisini derinden hissettirmiş ve 1929 yılında küresel düzeyde yaşanan ekonomik buhran ile zirve yapmıştır. Yaklaşık çeyrek asırlık bir durgunluk süresini kapsayan bu dönemde bahsi geçen iktisadi sorunların çözümü için hükümetler, çeşitli politikalar geliştirmek zorunda kalmışlardır. İktisadi büyüme ve gelişimin sağlanması, gelirin yeniden bölüşüme ve yoksulluğun giderilmesi amacıyla devlet tarafından birey ve tüzel kişilere çeşitli destekler sağlanmaktadır. Bunlar arasında vergi ve sigorta primi destekleri, transfer harcamaları, ihracat sübvansiyonları, tarım destekleri ve yatırımlara yönelik destekler gösterilebilir. Bu çalışmada eski ve yeni iktisadi büyüme kuramlarından yola çıkılarak devlet tarafından özellikle yatırımlara sağlanan yardımların büyüme üzerinde ne yönde ve ne oranda etkili olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Gayri safi katma değerin bağımlı değişken, hem iktisadi hem de sosyal değişkenlerin bağımsız değişken olarak analize dahil edildiği bu çalışmada Türkiye geneli, gelişmiş bölgeler ve az gelişmiş bölgeler gruplandırması çerçevesinde modeller kurulmuştur. Panel veri analizinin kullanıldığı söz konusu çalışmada Ekonomi Bakanlığı tarafından sunulan teşvikli sabit yatırım ve teşvikli yatırım belgesi desteklerinin Türkiye geneli, gelişmiş ve az gelişmiş iv bölgelerde gayri safi katma değer üzerinde olumlu bir etki oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth concept has important place in the field of economics since it is started to studied as a social science. Particularly after economic and social destruction has been deeply perceived during the Great War, by the sides who were centered and most suffered, and then in the postwar period in 1929 when global economic crisis peaked. Therefore, in the upcoming years the governments had developed new economic policies in order to solve the increasing economical problems. They support various policies in order to ensure sustainable economic growth and development to individuals and legal entities by providing, sometimes redistributing, public funds. Usually, those funds are tax and insurance premium payments relieves, transfer expenditures, trade and agricultural subsidies, and investment supports. This research investigates effectiveness of the governments aids on economic growth, specifically by focusing investment supports, and to determine what direction and rate it takes under growth theories. In this research, the gross added value is dependent, and economical and social ones are selected as independent variables. And then they are included to the model, which focuses on Turkey by classifying regions as developed and less developed. The model uses panel data analysis. The findings are supports that, in Turkey include both developed and less developed regions, Department of Economics' subsidized investment documents and fixed investment subsidies have positive effect on the gross added value.