Avrupa'da islamofobi üzerine tartışmalar ve Polonya örneği
Discussions about islamophobia at Europe and example of Poland
- Tez No: 428526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Korku olmaktan çıkarak nefrete doğru kaymaya başlayan ve ırkçı eğilimlerle beslenen İslamofobi, özellikle iki binli yıllardan sonra Avrupa'nın yeni nesil fenomeni haline gelmiştir. Kendini diğer kültürlere göre konumlayan“Avrupalı”kimliği için İslamofobinin nefret ve ırkçılığa dönüşümü ise uzun bir tarihi ve kültürel geçmişe dayanmakla birlikte son yılların nasıl çözüleceği hakkında bilinmezlerle dolu olan göç dalgaları ile hızlı bir yükselişe geçmiştir. Başta Ortadoğu olmak üzere savaşın yaşandığı ortamların itici etkisi ile gelişen göç süreci, Avrupa'daki Müslüman toplulukların şiddet ve terörle anılması, İslamofobiyi tetikleyen başka bir faktör olarak kendini göstermektedir. Diğer yandan 11 Eylül terör saldırılarının etkisi ve son dönemde Paris'te yaşanan terör eylemleri, Avrupa kamuoyunda Müslüman toplumun şiddete eğilimli olduğu algısını oluşturmuş ve bundan dolayı da başta Müslümanlar olmak üzere göçmenler artık güvenlik odaklı politikalar kapsamında değerlendirilmektedir. Avrupa'da yaşayan Müslüman toplumun ekonomik maksatlı göçmenliğe adanmışlığı ve kendi değerlerine karşı olan zayıf tutumları İslamofobi ekseninde yaşadıkları sorunları daha da artırmaktadır. Bu ana eksen etrafında bu çalışmada Avrupa'da yükselişe geçen İslamofobinin düzeyi, karşıtlık algısının ırkçılığa dönüşümü ve bunları besleyen faktörler araştırma ve gözlemlere dayanarak incelenmiştir. Çalışma seçili altı ülkede (İtalya, Almanya,Fransa,İngiltere,Hollanda,Danimarka) yaşayan Müslümanlar için genel ve Polonya için ise Müslümanlar ve Türkler kapsamında özel olarak ele alınmıştır. Polonya, hem uyguladığı esnek göçmen politikaları hem de diğer Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmenler için tercih edilen bir ülkedir. Gözlem için bulunulan süreçten sonra Suriyeli göçmen akınına uğrayan diğer Avrupa ülkeleri gibi Polonya'da daha sert tutumlar göstermeye başlamış ve medyanın da etkisiyle islamofobi Polonya halkı arasında da görünür olmaya başlamıştır. Anahtar Kelimeler : İslamofobi, Avrupa'da Müslümanlar, Irkçılık, Karşıtlık, Polonya
Özet (Çeviri)
Going beyond the level of fear and heading in a new direction of hate with racist tendencies, Islamophobia became the new generation phenomenon in Europe especially after year two thousand. Transformation of Islamophobia into hatred and racism was the result of a very long historical and cultural past in the eyes of“European”who normally takes his/her position according to other cultures and migration waves representing a serious problem became the trend of the recent years. Migration process developing with the forced effect of those localities suffering from war, including especially Middle East and identification of Muslim people in Europe with brutality and terror are other factors triggering Islamophobia. September 11th attacks and terrorist events occurring in Paris lately caused Europeans to perceive Muslims as people having propensity toward violence and for that reason, all Muslims and Muslim immigrants are now seen as a potential security threat. Since the Muslim people living in Europe are a bit slave-minded toward migration for economic reasons and have a weak attitude toward their own values, their problems are ever increasing around the axis of Islamophobia. This study was structured around this axis to investigate and review level of rising Islamophobia in Europe and transformation of opposition sense into racism and to understand the factors feeding these developments. The study was based on Muslim people in general living in six different countries (Italy,Nedherland,France,Germany,England,Denmark) and on Muslim people and Turks in Poland. Poland is mostly preferred by the immigrants due to its more flexible immigration policies and as it serves as a passage way to other countries. However Poland started to adopt more stringent immigration policies like other European countries after it was flooded with Syrian immigrants later than the observation period and Islamophobia is now more noticeable among Polish people with the effect of media.