Birinci Dünya Savaşı'nda Kutülamare Muharebeleri
The Battles of Kut Al Amara in the First World War
- Tez No: 428529
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı'nda birçok cephede aynı anda savaşmak zorunda kalmıştır. Bu cephelerden biri de Irak'tır. Irak Cephesinin gidişatını belirleyen muharebeler ise Kutülamare ve civarında cereyan etmiştir. 1915 ve 1916 yıllarında Kutülamare ve çevresinde meydana gelen muharebeler Osmanlı-İngiliz askeri mücadelesinin en önemli örneklerinden birini teşkil eder. 1915 Kasım'ına kadar muharebeleri kazanan taraf İngilizler iken, bu tarihten sonra Osmanlılar, bir adım öne geçerek düşmanı yaklaşık 6 ay Kutülamare'de sıkıştırmış ve bu kasabanın etrafındaki birçok muharebeyi de kazanmıştır. Kutülamare Muharebeleri, İngilizlerin Irak'taki ilerleyişlerini yavaşlatmış, İtilaf devletlerinin planlarını revize etmelerine neden olmuştur. Bu muharebelerde İngilizler dünyada prestij kaybına uğrarken, Osmanlılar ise Balkan Harbi'nden sonra ikinci defa bir dünya gücünü yenerek itibarını artırmıştır. Özellikle İkinci Kut Muharebelerinden sonra yaklaşık 13.000 İngiliz subay ve erinin esir düşmesi dünya kamuoyunu Osmanlı Devleti lehine çevirmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first World War Ottoman State had a lot of battles in front line all at the same time. One of the battles are Iraq. The battles in Kut al Amara and nearby are determining the way of Iraq front line. The battles in years 1915 and 1916 Kut al Amara and nearby constitutes one of the important Ottoman-British military struggles. British side battles were way ahead of the Ottomans on November 1915, but Ottomans went one step further by pushing enemy in Kut al Amara for 6 months and winning a lot of Battles around towns. The battles of Kut al Amara made British movement in Iraq go slower, and also caused the Allies to make their plan revised. In these battles the British worldwide lost prestige. On the other hand, for the second time the Ottomans after the Balkan war by defeating a world power have gain prestige again, especially in the second Kut battle approximately 13.000 British soldiers and officers held captive in the hand of Ottomans and the Ottomans gain advantage worldwide.