Azerbaycan Hukukunda iptal davalarında subjektif dava ehliyeti
Standing for annulment actions in Azerbaijan Law
  1. Tez No: 428548
  2. Yazar: KAMRAN KERİMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK YAŞAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde Azerbaycan hukukunda iptal davaları için subjektif dava ehliyeti ele alınmıştır. Subjektif dava ehliyeti için önemli olan hak ve menfaat ihlali kavramları açıklanmış ve yargı kararları ışığında Azerbaycan'da mevcut durum araştırılmıştır. Aynı zamanda Avrupa, ABD ve Türkiye tecrübesi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, Rusya hukukundaki düzenlemelerle ilgili değerlendirmelere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis was given an evaluation of standing necessary for anulment actions in Azerbaijan law. The meanings of violation of law and violation of interest which are important for standing have been defined and the features of the actual practice in Azerbaijan were examined in the light of court decisions. At the same time the practice of Europe, USA and Turkey and regulations in Russian law have been evaluated.