Sosyal bilimlerin dönüşümünün sosyal politikaya etkisi
The effect of the transformation of social sciences on social politics
- Tez No: 428547
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bilimin ne olduğu nasıl ortaya çıktığı ve daha da önemlisi binlerce yıllık, bilinen insanlık tarihinde bugünkü vardığı noktaya daha önce neden varamadığı sorulup durmaktadır. Bu sorunun bir diğer yönü ise ekonominin bu kadar büyümesi ve merkezi hale gelmesi ve belirleyici olma sürecinin nasıl olduğudur. Yine bilinen binlerce yıllık insanlık tarihinde bu kadar büyük ekonomilerin oluşmadığı söylenmektedir. Bir diğer soru ise tüm bu gelişmelerin neden Avrupa'da ortaya çıktığıdır. Tüm bu soruların gölgesinde oluşan oldukça büyük bir literatür vardır. Ancak halen daha karar kılınmış ortak bir fikir yoktur. Burada ele alınan bir diğer husus da, tüm bu gelişmelerin toplumsal yansımalarının nasıl olduğudur? Devlet-devlet, devlet-toplum, toplum-toplum, toplum-birey, birey-birey ilişkileri nasıl gelişmiştir? Bilim ve özelde sosyal bilim tüm bu resim içerisinde nasıl bir anlam edinmiştir? Sosyal bilimler neyin arayışını ortaya koymuştur? Ve sosyal politika bu arayışta nereye oturmaktadır? Bu çalışmayla, tüm bunlara bir cevaptan daha çok, küllenmiş veya hiç sorulmamış bazı soruları gündemleştirerek, bugün gelinen noktada bir büyük dönüşüme gebe kalmış bu dünyada, kimin veya neyin etkin olabileceğine ilişkin bir tartışma ortamının doğmasına yol açmak amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
It has continually been asked what science is, how it appeared and more importantly why it could not reach the point it has reached today in the thousands old, known human history. The other side of this question is how economy has grown so much, how it has become a central position and how its determining process is. It is also said that such enormous economies never occurred in the thousands old human history. Another problem is why all these developments have occurred in Europe. There is quite a great literature formed in the shade of all these problems. However, there is no common agreement determined yet. Another subject diccussed here is how the social reflections of all these developments have been. How have the state-state, state-society, society-society, society-individual, individual-individual relationships developed? How has science, especially social science, had a meaning within the whole picture? What search have social sciences produced? And in which place does social politics stand in this search? Rather than giving an answer to these questions, this study aims to cause a platform to be born in regard to who or what will be effective at this point today and in a World pregnant to the great transformation.