Vatandaşlık sınavlarının postmodern söylem analizi: Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık örnekleri
A Postmodern discourse analysis of citizenship tests: The Cases of the United States of America and the United Kingdom
- Tez No: 428550
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada gelişmişlik düzeyi ile göçmen ve vatandaşlık taleplerinin yoğunluğu dolayısıyla İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası dünyada en çok göç alan iki ülke olan Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ın 'vatandaşlık kabulünün giriş kapısı' olan vatandaşlık sınavlarının uluslararası perspektifte değişimini dikkate alan söylemsel bir analizi yapılacaktır. Ülkelerin bu sınavlarda sorduğu sorularda kullandıkları dil ve öne çıkarmakta gerekli gördükleri özellikler kategorilere ayrılarak incelenecektir. Avrupa ülkelerinden yeri geldikçe kesişen kimi noktalarda örnekler verilmekle beraber, esas ağırlıklı inceleme Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'a verilecektir. Genel taslakları itibariyle, bu ülkelerin vatandaşlık sınavlarının Türkiye gibi göç almakta olan bir ülke için vatandaşlık sınavına ihtiyaç durumunda bir model oluşturup oluşturamayacağı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a discourse analysis of citizenship tests which can be called as the“entrance gate of the naturalization”of two most immigrant-receiving countries in the world with their development level and number of reasons, the United States and the United Kingdom, are going to be studied. The discourse of the questions those countries ask in the tests and the features they regard as significant are going to be traced through classifications. Although some examples might be given from few European countries when necessary, the main emphasis is based on case countries. In broad stroke, it is going to be discussed whether those tests can play a role model for Turkey as an immigrant-receiving country in case of a need for a citizenship test.