Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre delil tespiti
Determination of evidence pursuant to the Turkish Civil Procedure Law
  1. Tez No: 428551
  2. Yazar: BİRCE ARSLANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM KARSLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Gerçeğe ulaşma aracı olan deliller, ispat yükü üzerinde olan tarafın bu görevini yerine getirerek açılan dava ile korunması istenen hukuki menfaate ilişkin varılmak istenen hukuki sonuca ulaşılmasında hayati bir önem taşımaktadırlar. Medeni muhakeme hukukunun amacının şekli gerçeğe değil, maddi gerçeğe ulaşılması olduğuna ilişkin görüşlerin ağırlık kazandığı günümüzde delillerin ispat gücünü kaybetmesi ve bu sebeple maddi gerçeğe ulaşılamaması durumunda ise yargılama hukukunun sert bir çerçeve içerisine hapsolacağı aşikardır. Bu sebeple yargılama hukuku kurumlarını katı şekil kurallarıyla boğmak ve delillerin ispat gücünü kaybetmeleri halinde derdest yargılamaların sonucunda varılan hükümlerin maddi gerçeği yansıtmayacak olmaları problemini ortadan kaldırabilmek için 'delillerin tespiti' kurumuna başvurulması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Evidence, which is a means to reach the truth, is of vital importance for reaching the legal result regarding the legal benefit, which is (aimed to be) protected by the lawsuit filed by the party carrying the burden of proof. In these days, with opinions which define the purpose of civil procedural law as the attainment of material facts rather than formal facts gaining more significance, it is self-evident that civil procedural law will be trapped in an inflexible frame should the evidence lose its capacity to prove facts and thus the material facts are not reached. Therefore, it is possible to apply the process of the“determination of evidence”in order to protect civil procedure law from being stifled by rigid formal rules and solve the problem of material facts not being reflected in the verdicts reached by the courts.