Strategic audit of a computer firm
Bir bilgisayar firmasının stratejik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 42856
  2. Yazar: MURAT TOMRUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAYESTE DAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
oz Türkiye bilgi teknolojisi sektörünün önde gelen bilgisayar firmalarından birisi, bilişim hizmetlerine daha çok ağırlık verebilmek amacı ile firmanın yapısını yeniden değerlendirme aşaması ile karşı karşıyadır. Makro-mikro çevresel faktörler ve yoğun rekabet ortamının yarattığı pazar koşullan, bilgisayar firmasını, mevcut hedeflerini, stratejilerini dengelerini gözden geçirmeye zorlamaktadır. Bilgisayar firmasının bilişim ve müşteri hizmetleri alanında daha yaratıcı olup rakiplerin önüne geçmesi gerekmektedir. Bunun paralelinde firmanın mevcut pazarlama ve satış yöntemlerinde daha girişimci bir yaklaşımı olması gereklidir. Şirketin organizasyon yapısının matris ve yalın olarak yeniden düzenlenmesi zorunludur. Beşeri kaynaklar alanında ise yeni maaş sistemleri ve eleman alma kreterleri ile insana daha fazla yatırım yapılabilecek bir yöntem belirlenmelidir. Tanımı yapılan stratejinin başarılı bir şekilde uygulanmasına engel teşkil edebilecek sorunların belirlenmesi için, stratejinin istikrar, uyum, avantaj ve yapılabilirlik açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A computer company, as one of the leading Information Technology providers in Turkey, is currently facing a major challenge of re-engineering its organization to become a more information services oriented company. The macro- micro environmental factors and the fiercely competitive market conditions are forcing the computer company to review its current missions, strategies and fit. The computer company has to adopt a prospector approach in information and customer services fields in order to create a competitive edge. In parallel, it should become more pro-active in marketing and sales functions. The organizational structure must be re-engineered to a lean-matrix system. The human resources policies should tend toward human investment model with new paying schemes and recruitment criteria's. A strategy evaluation of consistency, consonance, advantage and feasibility would show the possible barriers for successful implementation. in