Strategic audit of TOFAŞ: A Koç Holding / FIAT Sp.A. joint venture
Bir Koç Holding / FİAT Sp.A. iş ortaklığı olan TOFAŞ'ın stratejik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 42857
  2. Yazar: ALİ TARIK UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND E. MİLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
OZ: Türk otomobil pazarının lideri Tofaş, strateji, yapı, proses ve yönetim felsefesi açılarından incelenmiştir. Avrupa Topluluğu ile gerçekleşecek olan gümrük birliği öncesinde mükemmeliyete ulaşmak Tofaş'ın rekabet gücü açısından son derece önemlidir. Bu ise yukarda bahsedilen karakteristiklerin birbirini tamamlayan bir bütün halinde biraraya getirilmesi ile sağlanacaktır. Tofaş, hızlı ve etken bir biçimde hareket edebilen bir Analyzer olarak hızla büyüyen Avrupa otomobil pazarında rekabet edebilmesi için ölçek ekonomisine ulaşması gerekmektedir. Bu ise Türkiye Ekonomisinin ve kişi basma milli gelirin stabilitesine ve büyümesine bağlıdır. Böylece toplam otomobil talebi artacaktır. Ayrıca Devletin ve müşterilerin otomobili bir nev'i lüks mal ve yatınm aracı yerine dayanaklı tüketim malı olarak algılamaları sağlandığı takdirde, otomobil üzerindeki satış vergi yükü azalacak ve buna bağlı olarak dahili otomobil talebi artacaktır. Sonuç olarak, ölçek ekonomisi arzı ile artan otomobil talebi daha yüksek bir noktada kesişerek denge noktasma ulaşacak ve buradan sağlanacak kaynakla Tofaş, gümrük birliği içerisinde de pazardaki liderliğini ve rekabet gücünü koruyacaktır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Tofaş, the leader of the Turkish automobile market, has been audited from a point of view of strategy, structure, process and managerial philosophy. Reaching excellence before the upcoming EC Customs Union is vital for Tofaş's strength in competition. This will be achieved by bringing together the characteristics mentioned above in a complete and complementary manner defined as“tight fit”. Tofaş as an analyzer; that means a fast and efficient mover, should reach economies of scale in production in order to compete in the rapidly growing European automobile market. This depends on the stability and growth of the Turkish economy and consequently the income per capita. This will increase the aggregate demand for automobiles. Also by changing the Government and customer perception of automobiles from luxuories goods and investment instruments to durable consumer goods will lower the tax burden on automobile sales and increase the domestic automobile demand. Ultimately, the supply of the economies of scale and the increased demand will intercept in a much higher equilibrium point where Tofaş can generate the needed sources to maintain it's market leadership and compete within the EC Customs Union.