Mahmûd Tâhir Lâşîn'in hayatı ve Suhriyyetu'n-nây, Yuhkâ enne, En nikâbu't-tâ'ir adlı hikâye koleksiyonlarının tahlili
Mahmûd Tâhir Lâshîns life and the analysis of his story collections called Suhriyyetu'n-nây, Yuhkâ enne, En nikâbu't-tâ'ir
  1. Tez No: 428564
  2. Yazar: YEŞİM FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Mahmûd Tâhir Lâşîn, modern Arap hikâyesinin gelişim sürecine katkıda bulunan önemli yazarlardandır. Çalışmamızda Mahmûd Tâhir Lâşîn'in hayatı, Suhriyyetu'n-nây, Yuhkâ enne, en-Nikâbu't-tâir adlı hikâye koleksiyonları incelenmiştir. Lâşîn'in modern Arap edebiyatındaki yeri ve önemine değinilmiştir. Hikâye sanatının Arap dünyasındaki gelişimi ele alınmıştır. Modern hikâye sanatına katkı sağlayan çalışmalar ve yazarları tanıtılmıştır. Çalışmamızın esas konusu olan Mahmûd Tâhir Lâşîn'in hikâye koleksiyonlarının tematik tahlilleri yapılmıştır. Yazarımızın hikâyelerinde Mısır Arap toplumu, karşılaştığı problemler ve yeniçağı yakalama çabasını ortaya koyduğu görülmüştür. Lâşîn'in hikâyeleri ve Arap hikâyesinin gelişimine yaptığı katkıları Türk okuyucusuna tanıtımı temel amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mahmûd Tâhir Lâshîn is one of the writers who makes contribution to the development process of Modern Arabic Story. In our study we examine the life of Mahmûd Tâhir Lâshîn and his story collections called Suhriyyetu'n-nây, Yuhkâ enne and en-Nikâbu't-tâ'ir. The place and importance of Mahmûd Tâhir Lâshîn in Modern Arabic Story is mentioned in the study. The development of story art in Arabic World is also handled. The studies and writers that contribute to modern story art are introduced. Thematic analysis of story collections of Mahmûd Tâhir Lâshîn, who is the main subject of our study, are made. It is seen that in his stories, the author deals with Egypt society, the problems that they encounter and their efforts of catching the era. The main goal is to introduce the Lâshîn's stories and his contribution to development of Arabic story to Turkish readers.