Gençlerde bilgisayar oyunları bağımlılığının nesne ilişkileri bağlamında projektif testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of video-game addiction among young people within the context of object relations through projective tests
- Tez No: 428565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, gençlerde bilgisayar oyunları bağımlılığının nesne ilişkileri kuramı çerçevesinde projektif testler aracılığıyla değerlendirilmesidir. Çalışmanın araştırma grubunu, bilgisayar oyunu kullanımının aşırı olduğunu beyan eden 16-33 yaş aralığındaki 5 kadın, 12 erkek gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Kontrol grubunda ise hayatının hiçbir döneminde internet ve bilgisayar oyunlarını aşırı bir şekilde kullanmamış olduğunu ifade eden, yaşları 20-31 arasında değişen 9 kadın ve 6 erkek katılımcı bulunmaktadır. Katılımcılar ile yürütülen yarı yapılandırılmış ön görüşmenin ardından, her bir katılımcıya Rorschach Testi uygulanmıştır. Testin uygulama ve kodlama aşamalarında Fransız Okulu yaklaşımı temel alınmıştır, bulgular psikanalitik kurama göre yorumlanmıştır. Rorschach Testi'nden elde edilen bulgular biçimsel ve dinamik analizler yoluyla karşılaştırılmıştır. Yürütülen biçimsel analizde, nesne ilişkilerine dair değişkenler açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmezken, içerik analizlerinde araştırma grubu katılımcılarının erken dönem nesne ilişkilerine dair ayırt edici sonuçlara rastlanmıştır. Araştırma grubu katılımcılarında ötekinden bağımsız ve bütün olarak var olmaya, özdeşim ve ilişki kurmaya dair bir sorunsalın varlığı ile birlikte nesne kaybı endişesinin ön plana çıktığı saptanmıştır. Bununla birlikte, narsisistik dayanakların zayıflığı, bu kişilerin bağımlılık konusunda yüksek bir hassasiyete sahip olduğunu gösteriyor olsa da, bağımlılığın oluşumunda rol oynayan iç ve dış faktörlerin kişinin kendi bireyselliği içerisinde değerlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the video-game addiction among young people using projective tests within the context of object relations theory. The study group was composed of 5 women and 12 men volunteers between the ages of 16 and 33 who had declared an excessive use of video-games. The control group consists of 9 women and 6 men between the ages of 20 and 31 who stated that they had never used internet and video-games in an excessive manner. Every participant was administered Rorschach Test following a semi-structured interview. French projective school approach is adopted in application and coding processes of the test, findings were interpreted through psychoanalytic theory. Findings of the Rorshcach Test were compared via formal and dynamic analyses. The formal analysis of Rorschach protocols indicate that there is no statistically significant difference between two groups in terms of variables concerning object relations. However our content analysis suggests a considerable difference in terms of the study group participants' early object relations. Our findings indicate the presence of a difficulty related to the identification processes among video-game users as well as a problem in having an independent and integrated personality. In addition, results of the study suggests a sensibility in terms of dependency among gamers due to the fragile character of their narcissistic supplies. Nevertheless, it is important to evaluate this type of troubles with regard to the internal and external factors in the development of addiction and considering the unique character of each individual.