Mütareke döneminde Çatalca'da asayiş durumu (1918-1922)
The securi̇ty si̇tuati̇on i̇n Çatalca at truce peri̇od (1918-1922)
- Tez No: 428594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ERHAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
30 Ekim 1918'de Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros Mütarekesi'nin ardından İtilaf Devletleri mütarekenin bazı hükümlerine dayanarak işgallere başlamışlardır. İşgallerin başlaması ile birlikte ülkede asayişle ilgili sorunlar giderek artmıştır. Asayiş ile ilgili sorunların en yoğun olduğu yerlerden bir tanesi Çatalca'dır. Çatalca, İstanbul'a yakın olması sebebi ile stratejik açıdan son derece önemliydi. Özellikle Yunanistan'dan, Patrikhaneden ve İtilaf Devletlerinden destek alan Rumlar bu bölgede yaşayan yerli Rumları teşkilatlandırarak öldürme, gasp ve darp gibi faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bölgede yaşayan yerli Rumlar, Müslüman halkı darp etmişler, para ve değerli eşyalarını gasp etmişler, evlerini de yakıp yıkmışlardır. Asayişi bozuk göstermek için yapmış oldukları faaliyetler esnasında gerek İngilizler gerekse de Yunanlılar ile Rum Ortodoks Patrikhanesi, Rum çetelerinin kurulmasına, silah ve cephane ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmuşlardır. Osmanlı Devleti'nin çete faaliyetlerine karşı koyamaması, huzuru ve asayişi sağlayamaması üzerine bölgede yaşayan halk Trakya-Paşaeli Cemiyeti önderliğinde teşkilatlanmıştır. Cemiyet, hem Yunan işgallerine karşı koymak hem de çete faaliyetlerine karşı önlemler almak için kongreler toplamıştır. Toplanan kongrelerde işgallere ve Rum çetelerine karşı silahlı direniş kararı alınmıştır. Böylelikle özellikle 16 Mart 1920'de İstanbul'un işgal edilmesinden sonra Rum çetelerinin yanında çeşitli Milis kuvvetler de kurulmuştur. Yunanlılara karşı Batı Cephesinde yapılan Büyük Taarruzdan sonra Yunan ordusu dağılmıştır. İmzalanan Mudanya Mütarekesi ile Yunanlılar kuvvetlerini Çatalca'dan çekmeye başlamıştır. Yunanlıların Çatalca ve çevresini tahliye etmesi ile bölgenin kontrolü Büyük Millet Meclisi Hükümeti'ne geçmiştir. Bölgenin tamamen Türk yönetimine geçmesi ile birlikte huzur ve asayiş yeniden sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
On October 30, 1918 Allied Powers, after the signing of the armistice of Mudros between Allied Powers and Ottoman State started to occupied the country according to the provisions of Mudros. With the start of the occupations, public order problems in the country have increased. Çatalca is one of those places that most intense of these activities are achieved. Çatalca was extremely important because of its strategic standpoint and nearby location to İstanbul. Rum people who recieved support especially from Greece, Patriarchate and Allied Powers were organized local Rums and created many activities. Local Rums who lives in that area were aggressive towards them and stole their valuables, their money and burned their houses. Their aim was to show disruption of public order and during their activities which are served for that idea British people, Greeks Patriarchate supported organization of Rum gangs and they helped them to get arms. As a result of Ottoman State's diffuculty to fight with gang organizations and having hard time to keep public in order people who lived in that area gathered under the leadership of Trakya-Paşaeli Community. Congrees have taken decisions after the meetings such as to arm resistance against Rum Gangs and Greeks and fighting againist them. Therefore, especially on March 16, 1920 after the occupation of İstanbul, beside Rum Gang organizations also many Muslim gang organizations were established. After the Great Attack (Greco-Turkish War) The Greek army was disbanded. With signing Mudanya Armistice, Greeks withdrawal their forces from Çatalca. After the Greek forces left from Çatalca and its hinterland, Turkish Government became in charge of the region again. Peace and order restored after the Turkish Government's charge.