Manzûme-i Fî Beyân-ı Tezkiye-i İnsân isimli Mesnevî'nin metin ve tahlili
Text and analysis of the Mesnevi Manzûme-i Fî Beyân-ı Tezkiye-i İnsân
  1. Tez No: 428595
  2. Yazar: EZRAİL KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 516
Özet
Bu çalışma, çeşitli dinî ve tasavvufî unsurları içeren ve mesnevî nazım şekliyle kaleme alınmış olan Manzûme-i fî Beyân-ı Tezkiye-i İnsân isimli eserin transkripsiyonlu metni ve muhteva tahlilini ihtiva etmektedir. Bütün araştırmalarımıza rağmen ikinci bir nüshasını tespit edemediğimiz metnin müellifi belli değildir. Milli Kütüphane/26 Hk 899 numarada kayıtlı olan nüshada müstensihe veya istinsah tarihine dair bir bilgi de mevcut değildir“Manzûme-i fî Beyân-ı Tezkiye-i İnsân İsimli Mesnevî'nin Metin ve Tahlili”ismini verdiğimiz bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde eserin, âyetlerle, hadîslerle ve bazı din büyüklerinin nasihat ve anılarıyla zengin olan muhtevası hakkında genel bilgi verilmekte ve Türk-İslam Edebiyatı açısından yeri ve önemi değerlendirilmektedir. İkinci bölümünde metin dinî ve tasavvufî açıdan incelenmiştir. Bu bölümde, metinde geçen dinî ve tasavvufî kavramların açıklanmaya çalışılması yanında, beyitlerin dayandığı âyet ve hadîsler incelemeye dahil edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise transkripsiyonlu metin sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study contains the transcripted text and content analysis of Manzûme-i fî Beyân-ı Tezkiye-i İnsân that has various religious and sufistic elements and written in mesnevi form. Despite all our research, the writer of this text that we couldn't establish a second manuscript copy is unknown. The manuscript registered in National Library/26 Hk 899 does not contain any information about the copyist or the copy date. This study is named“Text and Analysis of the Mesnevi Manzûme-i fî Beyân-ı Tezkiye-i İnsân”and it consists of three chapters. In the first chapter information about verses from Qoran, hadith, advises from religious scholars and their memoirs that enriched the content of the text is given and the place and importance of this text with regard to Turkish-Islamic literature is evaluated. In the second chapter, the text is examined in terms of religion and sufism. In this chapter, not only the religious and sufistic terms are tried to be explained but also the verses from Qoran and hadiths that the verses (beyts) are based on are included in the analysis. In the third chapter of the study, the transcripted text is submitted.