Edime uygun ifa kuralı ve bu kuralın ihlâline bağlanan hukuki sonuçlar
The principle of performance in conformity with the duty and legal consequences arising out of its breach
- Tez No: 428606
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu tez çalışmasında ifanın konusunun tespiti ve bu tespite aykırı ifa teşebbüslerinin sebep olacağı borca aykırılık hâlleri incelenmiştir. Kural olarak, borçlu neyi borçlanmışsa onu ifa etmelidir ve alacaklı da ancak borcun konusunu talebe yetkilidir. Çünkü her borcun asıl amacı ifadır ve her borç ilişkisi ifa edilmek amacıyla kurulur. Borçlu ve alacaklının borçlanılan edimin ifasıyla bağlı olmasına“edime uygun ifa kuralı”denilmektedir. Ancak borçlanılan edimden başka bir şeyle borcun ifasını sağlayan hukukî imkânlar da mevcuttur. Bu hukukî imkânlar,“ifa ikameleri”olarak adlandırılır. Edime uygun olmayan ve ifa ikamelerinden birinin kapsamına girmeyen bir ifa teşebbüsü, borca aykırılık teşkil eder. İsviçre ve Türk hukukunda bütün borca aykırılık hâllerini ifade edecek genel bir sözleşmeye aykırılık kavramına yer verilmemiştir. Dolayısıyla edime uygun olmayan ifanın teşkil edeceği borca aykırılık hâllerinin ve bunlara uygulanacak hükümlerin belirlenmesi gerekir. Bu borca aykırılık hâllerinin tespiti ve bunların birbirinden farklarının ortaya konulması, bu çalışmanın en önemli sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the determination of the subject matter of performance and the situations of the breach of obligations caused by malperformance attempts being in violation to this finding. In principle debtor shall perform whatever he is obliged to do. This is because, the principal aim of every obligation is its performance and every obligation relationship is established with a view to its fulfilment. The maximthat debtor and creditor are bound to the performance of their commitment is called“principle of performance in conformity with the duty”. However, there are other legal possibilities to perfom an obligation rather than fulfilling a promised duty. These legal means are called“performance substitutes”. A performance attempt that is out of the ambit of one of performance substitutes and that is incompatible with the performance results in breach of an obligation. In Turkish and Swiss Law, there is no general concept of breach of contract encompassing all breaches of obligations. Accordingly, one of the pivotal outcomes of the research is to portray the determination of the situations of breaches of obligation and to distinguish the differences between them.