Uluslararası hedef pazar seçimi ve uluslararası pazarlara giriş stratejileri : Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi örneği
International target market selection and entry strategies to international markets : the example of State Oil Company of Azerbaijan Republic
- Tez No: 428621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLBER ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küreselleşme süreciyle beraber yeterli kaynak ve birikimlere sahip olan işletmelerin ulusal pazarlardaki faaliyetlerine ek olarak uluslararası pazarlara yönelme eğilimi yaygınlaşan bir trend haline gelmiştir. Bu nedenle de artık hemen hemen bütün işletmeler uluslararasılaşma sürecinin önemini kavramış ve bu sürece dâhil olma çabalarını sergilemeye başlamıştır. Gelgelelim bu sürece dâhil olmak için sahip olunması gereken yetenekler, bütün işletmelerde var olacak kadar basit olgular değildir. Uluslararası pazarlara yönelmek isteyen işletmelerin ilk önce hedef pazar seçimi için kapsamlı bir araştırma yapması gerekmektedir. Bu araştırmaya uluslararası pazarlamaya etki edebilecek çevresel faktörlerin analizi, pazar bölümlendirme çalışması, hedef pazar belirleme stratejisinin belirlenmesi gibi birçok konu dâhildir. Daha sonra ise hedeflenen pazara giriş için optimal giriş stratejisinin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada yukarıda değinilen konulara ışık tutmak amacıyla uluslararası pazarlarda hedef pazar belirleme sürecinin işleyişine dair teorik bilgiler verilmiş, ikinci bölümde ise hedef pazar belirlendikten sonra, bu pazara girmek için işletmenin hangi alternatif giriş stratejilerini kullanabileceği anlatılmış ve bu karar sürecine ilişkin literatürde var olan teoriler hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi'nin uluslararası pazarlara giriş süreci analiz edilmiş ve teorik kısımdaki bilgileri destekleyen sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In todays globalized world there is a tendecy that businesses, with enough source and savings beside their activities in national market are willing to participate in international markets, too. That is why almost all businesses have understood the importance of global market and attempts to take a role in this process. In order to be able to participate in this process businesses should have several required skills that are not common for all of them. Businesses should make a comprehensive research for choosing its target market before entering to internationaal market. This research includes several subjects like analysis of environmental factors that may affect international marketing, market segmentation research, determination of target market defining strategy. Also determination of optimal entrance method is required in order to enter targeted market. First part of this thesis covers theoretical information about the process of determining target market in international markets, second part discusses alternative entry methods that might be used to enter determined target market and existing theories related to this decision process. Last part of research analyzes the international market entry process of State Oil Company of Azerbaijan Republic and it was concluded that research results supports existing theories.