Patrick McCabe'in Plüton'da Kahvaltı ve Jeffrey Eugenides'in Middlesex Adlı Romanlarında cinsel kimlik, aile ve göç
Sexual identity, family and displacement in Patrick McCabe's Breakfast On Pluto and Jeffrey Eugenides' Middlesex
- Tez No: 428622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ZEREN ATAYURT FENGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları merak ve ilham uyandıran yapısıyla pek çok bilimsel alanın ilgi konusu olmuş ve kadın/erkek ikiliği dışına çıkan bireylere atfedilen 'queer' kavramıyla edebi imgelemde de yer bulmuştur. Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet üzerine tartışmalar cinsiyetin biyolojik ya da toplumsal olarak şekillendiğini savunan görüşler ekseninde ilerlemiştir. Kaynağını Platon'un görüşlerinden alan klasik özcülüğe göre cinsiyet biyolojiktir; ancak bu görüşe karşı çıkan toplumsal yapılandırmacı bakış açısı ise cinsiyetin toplumsal etmenlerle şekillendiğini savunur. 'Queer' söylemin edebi temsillerinden İrlandalı yazar Patrick McCabe'in Plüton'da Kahvaltı (1998) eserindeki travesti Patrick ve Amerikan yazar Jeffrey Eugenides'in Middlesex (2002) adlı eserindeki hermafrodit Cal cinsel kimlik gelişiminin hem biyolojik hem de toplumsal olarak şekillendiğini ortaya koyar. Patrick erkek olarak doğar; ancak performatif eylemlerle 'kadınsı' eğilimlerini besleyerek toplumda bir kadın olarak yer almak ister. Cal ise biyolojik olarak çift cinsiyetli doğar ve 'erkeksi' eğilimlerini destekleyerek toplumda erkek olarak yer almak ister. Ne var ki Patrick 'kadınsı' eğilimlerinden beklenmeyecek kadar erkek cinsiyetiyle bağdaştırılan şiddet olaylarında yer almaya başlar. Cal ise bir kız çocuğu olarak yetiştirilmesinin etkisiyle iki toplumsal cinsiyet arasında zaman zaman dalgalanmalar yaşar. Bu durum doğuştan gelen ve toplumsal olarak şekillenen cinsel kimliklerinin birbirinden farklı olmasıyla cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramlarının değişkenliğini ortaya koyarken aynı zamanda toplumsal cinsiyet rollerinin ve normlarının esnekliğini gösterir. Nitekim her iki karakter de her iki toplumsal cinsiyete atfedilen davranışları ve rolleri sergiler. Bunun yanında her iki karakterin de cinsel kimlik gelişiminde ailelerin tutumu önemli rol oynar: Ailelerinin cinsel kimliğini desteklememesi nedeniyle göç etmeye karar vererek gittikleri yeni uzamda cinsel kimliklerini baskı ve kısıtlamalardan uzak, özgürce sergilerler. Birbirine yakın tarihli ve farklı coğrafyada kaleme alınmış bu eserlerde Patrick ve Cal'in benzer toplumsal koşullardan geçerek cinsel kimliklerini sergilemeleri nedeniyle her iki romanın da birbiriyle transkültürel bir diyalog oluşturduğu görüşünü destekler. Bu bağlamda bu tezde her iki 'queer' karakterin bireysel ve toplumsal alanda cinsel kimliklerini inşa etmelerini transkültürel bir ilişki çerçevesinde incelenerek cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramlarının değişken ve esnek yapısının seçili romanlarda nasıl kurgulandığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sex and gender have been at the centre of critical interest in many scientific fields due to their thought provoking and inspirational nature. These terms have also been embedded in the literary representation through the concept of 'queer', a term which is attributed to individuals falling outside of the gender binary. The discussions about sex and gender have often examined the construction of sexual identity biologically or culturally. According to the classic essentialist viewpoint, which takes its source from Plato's ideas, sexual identity is innate. In contrast to this view, the social constructivist perspective advocates the idea that sexual identity is shaped by culture. As a literary representation of 'queer' discourse, the Irish author Patrick McCabe's protagonist Patrick in Breakfast on Pluto (1998) and the American author Jeffrey Eugenides' Cal in Middlesex (2002) point to the fact that their sexual identities are constructed both biologically and socially. Patrick is born with the male genitalia; however, he desires to operate as a woman in his society, and he enacts this desire by means of reinforcing performative acts of his feminine tendencies. On the other hand, Cal is born with both the male genitalia and female genitals, and he operates as a man in his society by reinforcing his 'masculine' features. Although the notion of violence is often attributed to the normative regulations of masculinity, Patrick involves in the violent acts, a situation which is incompatible with her 'feminine' tendencies. Cal, also, undergoes fluctuations between two genders due to his being nurtured as a woman. In addition to the fact that these experiences present the fluid nature of the notions of sex and gender, they also signify the flexibility of gender roles and norms. Both characters, thus, portray the behaviours and roles attributed to both genders. In addition, their families serve an important function in their sexual identity construction: Both characters are displaced due to the negative attitudes of their families towards their sexual identity and thus moving away from the familial environment enables them to display their sexual identity without restrictions and social oppression. In this respect, these two novels, written in different countries and published four years apart, establish a transcultural dialogue with one another. Therefore, this study discusses how the fluid and flexible nature of sex and gender are fictionalized in the selected novels via an examination of these 'queer' characters' construction of their sexual identities within a transcultural frame.